В днешния свят жените имат толкова много социални роли. Те могат да бъдат успешни кариеристки, грижовни майки, активни участнички в обществения живот, да се реализират в бизнеса, политиката, науката. Цената на успеха обаче са кризите, които са все повече и повече.
Още: Жена подобри рекорда за преживяемост с трансплантиран бъбрек от прасе
Кризи, с които жените най-често се сблъскват
В психологията има абсолютно стандартни и общоприети кризи, например възрастови кризи: юношество, младост, криза на тридесетте години, средна възраст и късна зрялост. В допълнение към това е възможно да се разграничат:
Криза на идентичността
Още: Бил Гейтс призна развода с Мелинда за най-голямата грешка в живота си
Това е период от живота, когато сме в търсене на своята идентичност, оценяваме себе си и проверяваме какво място заемаме в обществото, към коя социална група принадлежим, какви цели преследваме и какво е наистина важно за нас.
Представете си например, че сте безработни и не знаете какво да правите. Тогава започвате да дълбаете в себе си, като се питате какво искате да постигнете и какво наистина е ценно за вас. В резултат на това тази криза ни помага да открием истинската си същност и да разберем какво искаме да правим и какъв човек искаме да бъдем.
Криза на професионалното развитие
Това става все по-често срещано явление, тъй като все повече жени се стремят към високи постове и успехи в професиите си. Съпътстващите ги ангажименти, като семейните и домакинските задължения, обаче могат да бъдат пречка за това. Оттук произтичат стресът, липсата на време и енергия за осъществяване на собствените им желания.
Още: Ръкостискане с две ръце: Ето какво ни говори за другия човек
Още: Кои са най-честите причини за рязко напълняване около корема?
Криза в отношенията
Напрежението във взаимоотношенията се създава от постоянните обществени промени и очакванията за роли, които трябва да бъдат изпълнени. А различните представи на партньорите за равнопоставеност и липсата на баланс между професионалния и семейния живот само изострят ситуацията.
Криза на майчинството
Много от нас си задават въпроса "Достатъчно добра ли съм като майка?" и се сблъскват с вътрешни съмнения. Те са породени от обществените очаквания и високите стандарти, които е трудно да бъдат изпълнени.
Криза на самооценката
Натискът на идеалния образ, налаган от медиите, оказва голямо влияние върху живота ни. Често се сравняваме с другите и страдаме от липса на увереност във външния си вид и постиженията си, което може да предизвика депресивни състояния.
Всички тези кризи могат да настъпят в напълно различни периоди от живота и изискват известни усилия за преодоляването им.
Как да се справим с кризите?
Песента като психотерапия
Всеки от нас има в главата си няколко песни, които свързва с приятни събития в живота си. Ако си пуснете някоя от тях в критична ситуация, настроението ви ще се повиши и ще почувствате облекчение. Певецът и композиторът Брандън Стоун разказа как песните могат да помогнат в труден момент.
Слушайки ги, можете да изпитате нещо като катарзис: отначало ще ви е тъжно, но след известно време емоционалният фон ще се промени и състоянието ви ще се подобри. Много хора смятат, че това им помага да преодолеят труден период и да осъзнаят, че животът продължава.
"Като творческа личност и публична личност, към мен често се обръщат жени, за да споделят лични истории. Много от тях казват, че музиката и песните им помагат да станат по-силни. В песните за любов, раздяла и взаимоотношения всяка слушателка чува ехото на собствения си живот и намира подкрепа и вдъхновение. Жените често включват любимите си песни и преминават през живота с тях, а някои песни им помагат да повярват в себе си, подобряват самочувствието им и им дават възможност да обичат себе си. Тези истории вдъхновяват мен и други автори и изпълнители да създаваме музика и песни, които резонират толкова много с жените", отбелязва певицата.
Психологическа помощ
Справянето с проблемите, когато сте в отчаяна ситуация, е достатъчно трудно. Но ако осъзнаете, че това е криза, ще ви бъде по-лесно да излезете от нея. Бизнес психологът и треньор Анна Цикоза споделя няколко начина за решаване на тази трудна ситуация.
Ако виждате, усещате и забелязвате, че поведението ви се е променило, че нямате желание да правите нещата, които сте обичали, че изпитвате физически симптоми (безсъние, главоболие и загуба на енергия), както и апатия, емоционално изтощение - всичко това са признаци, че сте в криза. На този фон може да възникнат финансови затруднения, да се променят отношенията със семейството и приятелите, да възникнат конфликти вкъщи, на работа и т.н. Как да се подкрепите в тази ситуация?
На първо място трябва да поговорите за това с някой близък човек. Можете да поискате подкрепа от близките си или от партньора си - признайте, че наистина не сте добре, поискайте съвет какво можете да направите и се опитайте заедно да се справите със ситуацията. Ако се разболеете внезапно, Ви се предписват лекарства, които да Ви помогнат да се почувствате по-добре. По същия начин почивката и общуването могат да бъдат точно това лекарство, което да ви помогне да излезете от кризата.
Важно е да отделяте време, за да се грижите за себе си и за физическото и емоционалното си състояние.
Второ, важно е да осъзнаете, че най-голямата подкрепа във всяка ситуация сте вие самите, и да се опитате да организирате помощ за себе си. Това може да включва професионално консултиране: лекар, психолог, коуч, финансов съветник или друг специалист, който ще извърши диагностика по темата, която ви тревожи, и ще ви помогне да видите цялата картина.
6 емоции, които разрушават здравето и щастието
По време на криза може да е много важно да получите независимо мнение от човек, който не е заинтересован вие да понесете тежестта на някакви обещания или например да си седите вкъщи или да продължите да работите. Той е в състояние да ви изслуша безпристрастно, да ви помогне да изградите план за излизане от кризисната ситуация и всъщност може да бъде основната опора и подкрепа в труден житейски период.
А за да предотвратите кризата, погледнете на живота си през призмата на колелото на баланса. В коя сфера и какво се случва, до какво искате да стигнете: да върнете приятелството, да установите личен живот, да подобрите здравето си?
След като сте установили, че сте притеснени, не чакайте кризата, а поемете инициативата в свои ръце: спортувайте, разтърсете връзката си, отидете на опреснителни курсове и т.н. В края на краищата предотвратяването на кризата е много по-лесно, отколкото справянето с нейните последици.