Въпреки че организирането и почистването могат да бъдат уморителен процес, тези японски принципи имат за цел да възстановят и освежат пространствата, което води до положително въздействие върху ума. Японските техники за организиране са известни с това, че внасят ред и хармония в жилищните пространства, давайки приоритет на минимализма и функционалността.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Тези техники подчертават радостта от простотата и внимателното разчистване, което ви позволява да организирате дома си и да създадете атмосфера, която е добра за психическото и физическото здраве.
1. "Ма"
Изхождайки от японските минималистични принципи, експертите предлагат да организирате пространството така, че да ви харесва. Започнете, като възприемете концепцията за „Ма“, съзнателно използване на пространството, което цени празнотата толкова, колкото и пълнотата. На практика това означава да приберете всички ненужни неща, казват от сайта Homes&Gradens.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Когато организирате дома си, техниката „Ма“ насърчава:
Изчистване, което позволява на пространството да бъде по-отворено. Постигане на пространствен баланс чрез подреждане на мебелите по начин, който балансира пространството. За да направите това, избягвайте пренаселеността, оставяйки достатъчно открити площи, за да създадете усещане за поток. Това се отнася и за създаването на отворени пътеки в дома . Целта е да се създаде функционално пространство.
2. KonMari
Методът KonMari на Marie Kondo е техника за премахване на бъркотията и организиране, която набляга на приоритизирането на неща, които носят радост и елиминиране на бъркотията. Това е систематичен процес, чрез който обектите се сортират, за да ни дадат усещане за хармония и мир.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Трябва да помислите какво искате да запазите и от какво се нуждаете и от какво не. Защото само когато решите какво искате да спестите, можете да се научите как да ги подредите.
Сортиране на нещата по ред: дрехи, книги, документи, сантиментални неща; се оказаха най-ефективни. Това е така, защото работите от най-лесното към най-трудното, усъвършенствайки способността си за вземане на решения.
Вижте още: Фън Шуй: Тези неща в коридора ви привличат нещастие в дома и живота ви
3. Danshari
Даншари е изкуството да разбиваш нещата, за да отделиш важното от несъщественото.
Danshari е създаден от Hideko Yamashita, японски експерт по отстраняване на отпадъци, и е структуриран от три японски думи/знака, представляващи трите етапа в този процес.
Дан (Отхвърляне): Вземете ясно решение да почистите и да се отървете от ненужните неща. Този процес се отнася до освобождаване от материалната привързаност.
2. Ша (Отлагане): След това се отървете от нещата, които сте определили като ненужни във фазата „ден“. Тази стъпка е да се отървете от неща, които вече не служат на цел или носят радост и мир .
3. Ри (Откъснат): Откъснете се от привързаността си към материалните притежания. Тази идея за отделяне от сантименталния безпорядък включва развиване на начин на мислене, който цени преживяванията и взаимоотношенията над материалните неща.
Тази техника е за опростяване на вашето жизнено пространство , за да създадете по-пълноценна и хармонична среда. Това е в съответствие с минималистичния начин на живот.
4. Oosouji
Oosouji е техника за почистване и организиране на Нова година, която символизира ново начало и има за цел да почисти дома и ума, като действа като начин за постигане на психически ред чрез физически ред и терапевтичния акт на почистване.
Културното значение на Oosouji е, че е отрицателно да оставяте недовършена работа, така че това е идеалната възможност да завършите започнатото, за да може енергията да тече. Тази задача традиционно се изпълнява на 28 декември (но нищо не пречи да я практикувате през цялата година).