Бурното развитие на технологиите и навлизането на изкуствения интелект в почти всяка сфера от нашия живот неминуемо променят ежедневието ни. Много хора се притесняват, че някои професии ще изчезнат и светът вече няма да е онова място, на които сме свикнали да живеем.
Е, оказва се, че тези притеснения не връхлитат човечеството за първи път. През различните етапи в развитието на живота ни определени професии съвсем естествено са отпадали или драстично са променяли същността си.
Още: Най-застрашените от изкуствения интелект професии и най-сигурните: Кои са те
Тези 4 професии вече не съществуват и няма да се върнат
Отговорник подреждане на кегли
В началото на XX в. боулинг залите в САЩ са имали нужда от хора, чиято работа е била да подреждат кеглите, след като са съборени от топката. През 1936 г. обаче Готфрийд Шмит изобретява машината, която автоматично реди кеглите. И също толкова автоматично елиминира една професия.
Запалител на лампи
Преди много години са наемани хора, които да се грижат за запалването на уличните газени лампи. Тяхната романтична професия обаче безвъзвратно изчезва, когато в края на XIX в. са изобретени лампите на ток.
Още: Ето кои са първите професии, които изкуственият интелект заличава
Jobs that don't exist anymore.
— Historic Vids (@historyinmemes) November 15, 2023
1. Human bowling pinsetters working at 1:00 A.M. in Subway Bowling Alleys on 65 South St., in Brooklyn, NY, 1910. Photo by Lewis Wickes Hine. In 1936, factory worker, Gottfried Schmidt invented the mechanical pinsetter which was made of lamp shades… pic.twitter.com/FQCKn6sa8L
Оператор на асансьор
Макар и да прилича отчасти на днешната професия на пиколото, следващото професионално занимание е доста по-специфично. За управлението на най-ранните версии на асансьорите преди много години е било нужно квалифициран човек, който да може да се справя с една наистина тежка машинария. В началото, разбира се, асансьорите са били използвани само за индустриални цели. Когато навлизат в ежедневието на хората обаче, се оказва, че трябва да има обучени хора, които да могат да управляват тези асансьори. Въпреки че автоматичните асансьори се появяват в началото на XX в., те се разпространяват масово едва след Втората световна война.
Професионален ловец на плъхове
През XIX и XX в. ловците на плъхове са били доста търсени професионалисти. В Англия например въпросните мъже улавяли плъховете, а след това ги давели в петрол. По този начин хората са се борели с бълхите и чумата. Разказват се истории и за това, че ловците на плъхове нарочно не ги убивали, а ги пускали обратно на свобода, за получат повече пари за повторното им улавяне. Дали това е вярно не знаем, защото тази професия отдавна не съществува.
Още: Топ три професии на бъдещето, които могат да ви направят богати