Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4 признака за токсична ревност, които не бива да пренебрегвате

18 ноември 2024, 06:00 часа

Дори хората в най-сигурните връзки могат да се сблъскат с вълни от ревност. Напълно нормално е стомахът ви да се свие, след като видите партньора си да се сближава с привлекателен колега, и бихме се осмелили да предположим, че почти всички двойки са имали някаква вариация на дебата „Сериозно, ние сме просто приятели“.

Ревността сама по себе си не е червен флаг във връзката. В същността си това неприятно чувство обикновено се дължи на тревожност, подозрителност, параноя или несигурност - всички те могат естествено да възникнат, когато се страхувате да не загубите някой важен за вас човек.

Въпреки че повечето от нас не харесват тази емоция, ревността всъщност може да бъде здравословен показател, че може би не се чувстваме сигурни и се нуждаем от увереност от страна на партньора си. Но когато съмнението в себе си прерасне в избухливи и ирационални обвинения или контролиращо, изтръгващо вина поведение, тогава ревността е признак за нещо по-сериозно.

Още: Не правете ТОВА, ако искате да върнете страстта във връзката си

Най-голямата разлика между здравословната и нездравословната ревност е в начина, по който я управляваме. Първата е естествена, нормална и най-важното - временна; втората е токсична, експлозивна и безкомпромисна, обикновено показваща желание да се контролира другият човек. Границата между двете може да бъде тънка. Ето кои са признаците, които не бива да пренебрегвате:

1. Той следи всяка ваша стъпка

Едно нещо е, ако партньорът ви е любопитен на кого се обаждате толкова късно вечер или в кой бар сте отишли с приятелите си без него. Но ако ви се струва, че трябва да съобщавате за местонахождението си по всяко време, да речем, или пък любимият ви изисква да вижда текстовите ви съобщения с оправданието, че „не би трябвало да има какво да криете“, това е предупредителен знак, че ревността му преминава в токсично поведение.

Дори да сте излъгали партньора си за предишните си връзки или да сте измамили за навиците си за харчене, това все още не му дава право да ви наблюдава като ястреб. Не само че това е супер досадно и натоварва връзката, но отнемането на свободата ви и унищожаването на чувството ви за личен живот може да е сигнал за емоционално насилие.

Още: 10 съвета как да спрем да ревнуваме даден мъж безпричинно

В края на краищата, когато сте в здрава връзка, трябва да се чувствате спокойни и в безопасност, а не сякаш сте задушавани от властен родител или губите чувството си за самостоятелност.

2. Ревността му води до гневни изблици

Всеки има моменти, в които гневът му надделява и той реагира по начин, с който не се гордее. Въпреки това, ако често се движите на пръсти около партньора си, казвате лъжи или се пазите от страх, че едно погрешно движение ще провокира крещяща свада, направете крачка назад и се запитайте защо сте толкова предпазливи.

Например, отговаряте ли веднага на неудобните им телефонни обаждания, защото знаете, че ще се ядоса, ако не го направите? Сменяте ли облеклото си, защото любимата ви пола не е „подходяща“ според партньора ви? Може да е трудно да забележите нездравословната ревност и ярост в момента, но постоянното притеснение за това как партньорът ви ще реагира на ежедневните ви избори е сериозен червен флаг.

Още: Стихотворение за 30 май 2024

Не бива да се чувствате напрегнати, когато му разказвате за предстоящия план за вечеря, и трябва да можете наистина да изказвате мнението си, дори ако той не е съгласен с вас. Чувството на тревога, когато очаквате неговата реакция, е начинът, по който тялото ви казва, че не се чувствате в безопасност или сигурни с този човек, и е важно да се вслушате в този инстинкт.

3. Той не ви позволява да прекарвате време насаме с други хора

Всеки има своята несигурност, но никой няма право да решава с кого да говориш или да излизаш.

Това не означава, че трябва автоматично да отхвърляте всички притеснения на партньора си. Ако например вашите срещи на четири очи с бивш любовник го карат да се чувства неудобно, можете да потвърдите притесненията му (как бихте се чувствали на негово място?) и да установите заедно някои ясни граници.

Друг сценарий: Да кажем, че искате да отидете на екскурзия през уикенда с нова група приятели, които половинката ви не познава, и задава милион въпроси за плановете ви („Кои са тези хора? Защо не ги познавам?“). Вместо да пренебрегвате въпросите им или да отказвате поканата изобщо, можете да постигнете компромис, като се съгласите да им изпращате съобщения всяка вечер, за да потвърдите, че сте в безопасност, например, или да го запознаете с приятелите си предварително, за да се чувства по-спокоен.

Ако сте се опитали да направите компромис и да бъдете възможно най-прозрачни, а партньорът ви все още непрестанно ви пита или се съмнява във вас, когато излизате с други хора, това е знак, че неговата „свръхпротекция“ или „загриженост“ всъщност е просто контролиращо, потенциално жестоко поведение, прикрито като обожание.

4. Опитва се да ви откъсне напълно от други хора, включително от приятелите и семейството

Това е яркочервен флаг, който никога не трябва да пренебрегвате. Ако партньорът ви постоянно принизява близките ви или се опитва да ви накара да мислите, че той е единственият човек, на когото можете да се доверите, внимавайте. Вместо да се опитва да ви „защити“, той всъщност може да ви откъсва от вашата система за подкрепа като начин да ви контролира и манипулира, което е често срещан предвестник на злоупотреба.

Тези опити за изолиране могат да бъдат толкова фини, колкото оплакване колко често говорите с брат или сестра си по телефона, или толкова крайни, колкото да изпадне в ярост, когато разбере, че сте отишли на импровизирано кафе.

Да бъдете независими от половинката си, да прекарвате време отделно и да имате собствени приятели, хобита и интереси, е също толкова важно за вас и връзката ви, колкото и да прекарвате качествено време заедно. Партньорът, който наистина се грижи за вас, ще ви насърчава да бъдете себе си и да се свързвате с хората и нещата, които обичате, а не да ви възпира.

Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес