Червената боровинка е една от суперхраните, на които си струва да обърнем внимание. Пълна с полезни витамини, тя има много ползи за здравето. Разбира се, тук говорим за био сок от червена боровинка, а не за онзи подсладен, който слагаме в коктейлите си. Така че, ако искате да се насладите на полезните свойства на червената боровинка, внимавайте какъв продукт купувате.
Ето 4 причини да започнете да пиете сок от червена боровинка още сега!
1. Предотвратява инфекции на уринарния тракт
Сокът от червена боровинка е ефективен при намаляване на риска от инфекции на пикочните пътища. Една от причините за това е, че боровинките съдържат проантоцианидини, клас съединения, които могат да помогнат за предотвратяване на инфекциите, като спират бактериите да се прикрепят към лигавицата на пикочните пътища.
2. Добър източник на витамини, минерали и антиоксиданти
По-специално, витамини С и Е. Една чаша сок от червена боровинка осигурява 39 процента от препоръчителната дневна доза витамин С, което е важно по различни причини. Като мощен антиоксидант, витамин С помага да се елиминира вредното въздействие на свободните радикали. Той също така помага на тялото ви да произвежда колаген и да абсорбира желязото и, разбира се, повишава имунната ви система. Същата порция сок от червена боровинка съдържа около 20 процента от препоръчителната ви дневна доза витамин Е, който е от решаващо значение за здравето на кожата, кръвоносните съдове и сърцето.
3. Подпомага здравето на сърцето
Червените боровинки са богати на химикали, наречени полифеноли, които могат да подпомогнат здравето на сърцето. Сокът от червена боровинка повишава антиоксидантите в кръвната плазма и че хората, които пият сок от червена боровинка, имат липопротеин с по-ниска плътност (LDL). LDL, за справка, е известен като „лош“ холестерол.
4. Подпомага храносмилането
Съединенията в боровинките, които могат да подобрят здравето на сърцето, също могат да подобрят и храносмилането. Тези фитохимикали могат да попречат на бактериите H. pylori да растат и да се размножават в лигавицата на стомаха. Смята се, че инхибирането на производството на H. pylori в стомаха насърчава храносмилателното здраве.