Много хора смятат, че съхранението в хладилник гарантира свежест за дълго време. Но след това с изненада откриват прокиснало мляко, мухлясали зеленчуци или миризливо месо. Защо се случва това? Има правила, които не всеки знае.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Експерт говори за неочевидни лайфхакове, които ще ви помогнат да запазите храната свежа и вкусна по-дълго. Ето основните правила.
Да не се съхранява в торба
Зеленчуците и плодовете обикновено се съхраняват в най-долното отделение на хладилника. Модерните модели поддържат не само оптимални температурни условия, но и нива на влага. Въпреки това, плодовете и зеленчуците често се развалят бързо, защото се поставят в хладилника директно в найлонова торбичка, в която са донесени от магазина.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
В торбата се натрупва конденз и под негово влияние продуктите загниват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Можете също така да закупите специален съд за зеленчуци, в който наливате вода, поставяте в него връзки с подправки и го затваряте с капак. Опакованите по този начин магданоз, копър или босилек се съхраняват до две седмици и не пожълтяват и не повяхват.
Пресните гъби е по-добре веднага да ги прехвърлите в хартиен плик.
Вредно е да се съхраняват не само зеленчуци и плодове, но и сирена, колбаси, месо, риба и готови храни в найлонови торбички, фолио и фабрични или магазинни опаковки. Най-добре е да поставите храната в прозрачни съдове с капак.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Най-достъпни са пластмасовите кутии. Но такива контейнери ще трябва да се сменят на всеки няколко месеца. маринати и кисели сосове не могат да се съхраняват в такива кутии, тъй като те разяждат пластмасовите стени.
Можете да използвате хартия за печене или фолио за опаковане на сирене, колбаси и печива.
5 старинни начина за запазване на хранителни продукти
Не им е мястото в хладилника
По-добре е да не съхранявате краставици и домати в хладилника. Тези зеленчуци съдържат голямо количество влага, която при замразяване разваля вкуса и консистенцията на продукта. Ако краставиците и доматите не са презрели, те ще се запазят добре няколко дни на стайна температура.
Картофите също нямат място в хладилника. При ниски температури нишестето в грудките се разрушава и се образува захар и става неприятно сладко.
Не ги поставяйте във вратата
Във вратата на хладилника често се поставят мляко, кисело мляко и кефир. Ако планирате да съхранявате млечни продукти за повече от няколко часа, по-добре ги преместете на някой от рафтовете на хладилника.
Тази зона е идеална за сосове, сокове, лекарства и козметика.
Яйцата, ако се консумират сравнително рядко, трябва да се съхраняват в самия хладилник.
7 начина за правилно съхранение на храната
Правила за замразяване
По-добре е да замразявате храните в специални торбички или в кутии. Основното нещо е да запишете името на продукта и датата на замразяване.
Суровите храни традиционно се съхраняват във фризера: месо, птици, риба, кнедли, горски плодове и смесени зеленчуци.
Много готови ястия също се замразяват: супа, яхния, месо с гарнитури, чийзкейкове, котлети, печива, компоти.
Не трябва да съхранявате млечни ястия във фризера: сметана, кефир, кисело мляко, десерти, кремове. При размразяване се отделят и губят обичайния си вкус и консистенция.
Не се препоръчва да се замразяват воднисти или крехки зеленчуци и билки по този начин: домати, репички, краставици, маруля.