Изглежда не е трудно поливането на растенията, растящи на перваза на прозореца. Но не всичко е толкова просто. Типичните грешки в грижите са често срещани сред градинарите, а те могат да причинят смърт на цветята.
1. Често поливане
Най-често собствениците на домашни растения следват една програма за поливане за всички растения - веднъж на всеки два дни или веднъж седмично. Но всеки тип е индивидуален и нуждата от „водни процедури“ може да е различна. Всичко зависи от това къде е цветето, влажен или сух въздух в стаята, тъмна или светла саксия. Например, ако саксията е тъмна, ще трябва да се съкрати времето между поливанията.
Какво можете да направите
Първо трябва да съберете информация за конкретен вид растение, колко е водолюбиво. Определете график на поливане и се придържайте към него, като продължавате да наблюдавате състоянието на листата, така че да не изглеждат летаргични. Обърнете внимание и на почвата - ако отгоре се е образувала суха кора, независимо от рутината, трябва да се полее. Само кактусите растат прекрасно в суха почва.
2. Един и същ график за поливане през цялата година
Температурният режим в помещението може да е еднакъв през цялото време, но въпреки това графикът за напояване трябва да се променя в зависимост от сезона. Например пролетта и лятото е времето на цъфтеж, така че трябва да поливате по-често зелените растения. А зимното време е времето на "хибернация" и няма голяма нужда от вода.
Какво можете да направите
Обърнете внимание на това кои растения забавят биологичните си процеси през зимата и ограничете количеството им вода. Може да се наложи преместване на друго място, където въздухът е свеж.
3. Вода в чинийката
Някои хора смятат, че водата в чинийката е необходима, за да може растението постоянно да се храни и след това не е необходимо да се полива по-често. Това е не е правилно. Водата там ще застоява и ще намокри долния слой на почвата.Появява се мухъл, плесен и гниене на корените.
Какво може да се направи
Ако не се засмуче водата за 15-20 минути, това е достатъчно за овлажняване на земята. След това цялата влага трябва да се отстрани и чинийката да се избърше до сухо.
От време на време, ако няма кой да полива цветята в продължение на няколко дни, можете да оставите водата в чинийката, така че растението да не остане напълно сухо. Но това е изключение от правилото, а не правило.
4. Повърхностен метод за поливане
Този метод е известен на всички. За целта използвайте лейки или кани, поливайте не само почвата, но и листата. Но този метод не е подходящ за всички стайни цветя. Ако листата на растението са с власинки или восъчни, това означава, че водата е противопоказана за тях.
Какво може да се направи
Тези видове, които не харесват водата, падаща върху листата, могат да се поливат в чинийката. Основното е, че на дъното на саксията има необходимия брой дупки, а нивото на водата достига почвата или дренажа.