Юридически не би следвало да има проблем за регистрацията на Българската православна старостилни църква (БПСЦ), защото ако ние претендираме да сме правова държава, вижте какво пише в Конституцията: всеки има право свободно да изразява религиозните си убеждения и да се сдружава. Това заяви в предаването "Студио Actualno" журналистът Горан Благоев, коментирайки вписването на Българската православна старостилна църква в регистъра на вероизповеданията.
Има ли църковен казус?
"Не знам защо нашите политици не вдяват: Русия, която не е пример за спазването на граждански права и свободи, има регистрирани осем църкви, в чиито имена има прилагателното "православие". По моя неофициална информация съществуващите са повече от осем", отбеляза Благоев.
Той посочи, че има две възможни обяснения на политическата реакция около регистрацията на БПСЦ: "всичките тези, които са се групирали толкова бързо, от една страна, искат да ги видят колко са православни, сякаш Българската православна църква - Българска патриаршия е някакъв супер важен фактор в обществения живот. Не е! Дори, ако щете, цинично казано - патриарх Даниил няма тази електорална тежест, която имат протестантските пастори в някои определен род махали или Мюфтийството. Следователно, от една страна, се показваме колко сме велики православни патриоти, от друга страна - това според мен е много добре пресметнат начин да отвлечем общественото внимание от други по-насъщни проблеми като вдигането на тока, ДДС на хляба, говори се в момента, че тече едва ли не някакво задкулисие да се осигури на Орбан руски газ през наша територия", изрази мнение Горан Благоев.
Според него проблемът не е в регистрацията на старокалендарната църква, проблемът е, че след регистрацията на тази църква, Българската православна църква - Българска патриаршия се чувства несигурна за това, че може да има отлив на паство към старокалендарниците.
Целия разговор гледайте във видеото.