Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът изслушва премиера Главчев за старостилната църква

09 януари 2025, 06:05 часа • 394 прочитания

На 9 януари парламентът ще изслуша министър-председателя Димитър Главчев по църковният въпрос и ръководителите на службите за сигурност във връзка със ситуацията в Сирия, предадеа БГНЕС. Изслушването на Главчев ще бъде във връзка с делото по вписване на Българската православна старостилна църква и предприетите мерки от страна на държавата и правителството за защита на държавния и обществен интерес. Министър-председателят потвърди на 7 януари пред патриарх Даниил становището, че Българската православна църква е една.

Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една

Българската православна църква е една

Още: Защо държавата брани църквата? Горан Благоев за старокалендарниците и решението на съда (ВИДЕО)

Главчев припомни, че Министерски съвет е изразил неколкократно тази позиция. БПЦ, съгласно Закона за вероизповеданията, е изразител на традиционното вероизповедание в България – източно православие, и тя се ръководи от Светия Синод и се представлява от Българския Патриарх, който е и Митрополит Софийски.  Веднага след изслушването на Главчев, което е първа точка в дневния ред, парламентът ще гласува на първо четене законопроекти за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията. Те са три и са внесени съответно от Костадин Костадинов, Бойко Борисов и Атанас Зафиров. Работата на парламента ще продължи и с първо гласуване на законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Бюджета за тази година.  Ще има и изслушване на председателя на ДАНС Пламен Тончев, директора на военното разузнаване ген. Венелин Венев и председателя на ДАР Антоан Гечев за ситуацията в Близкия изток и по-конкретно Сирия. Ръководителите на службите ще запознаят депутатите с мерките при евентуални бъдещи бежански вълни от Сирия, ивицата Газа, Афганистан и други центрове на нестабилност. 

Казусът

На 26 декември 2024 г. ВКС отмени противоположни решения на Софийския апелативен съд и Софийския градски съд относно БПСЦ и реши окончателно старостилната църква да бъде вписана в регистъра. Магистратите се аргументираха с това, че правата на Българската православна църква няма да бъдат засегнати, нито нейните членове.

От Министерски съвет реагираха остро – дирекция „Вероизповедания“ обяви, че уставът на БПСЦ противоречи на Конституцията.

Патриарх Даниил заяви, че православната църква е една и е недопустимо вписване на нова.ГЕРБ, „Възраждане“ и БСП внесоха законопроекти за гарантиране правата на БПЦ. Целта им е да се спре регистрация на БПСЦ. Именно основният мотив в законопроектите беше приет на комисия днес – ч ене може друга църква в България да съдържа в името си думите „българска“ и „православна“.

Може ли да бъде съдена България?

Бившият правосъден министър Атанас Славов („Демократична България“) предупреди днес в ресорната комисия, че България може да бъде съдена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург заради евентуално нарушаване на конституционни права на граждани, които искат да членуват в старостилна църква. Той посочи още, цитиран от в. „Сега“, че не може в закона да се впише разпоредба, отменяща влязло в сила съдебно решение на Върховния касационен съд.Славов каза, че БПСЦ не претендира да взема субсидиите от около 30 милиона лева на година, които се дават на Българската патриаршия. В крайна сметка комисията гласува с 20 гласа „за“ и без „против“ и „въздържал се“ законопроектите на ГЕРБ и БСП, както и със 17 гласа „за“ и трима „против“ законопроекта на „Възраждане“. Предстои второ гласуване в комисията, като първо текстът на промените ще бъде обобщен и прецизиран.

Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес