Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

The Insider: Руското ГРУ плащало на талибаните по 200 000 долара за убит американски войник в Афганистан

09 януари 2025, 01:30 часа • 1810 прочитания

Години наред ГРУ (военното разузнаване на Русия) плаща на различни терористични групи в Афганистан за атаки срещу американските и коалиционните сили. Това твърди в свой материал The Insider, в разработката на който е участвал и българският журналист Христо Грозев. Изданието твърди, че не само е успяло да намери доказателства за съществуването на такава програма, но и да идентифицира конкретните служители на ГРУ, които са участвали в нея. За да прехвърлят пари на талибанските бойци и други групи, руските разузнавателни служби поддържали мрежа от афганистански куриери, маскирани като компания, която търгува със скъпоценни камъни. След като изпълнили мисията си, куриерите получили руски документи и убежище в Русия.

Още: Путин официално обяви, че талибаните не са терористи

„Талибаните убиха нашите войници. Много от тях. (...) И тогава казах: Абдул, не прави това отново! (Абдул е ​​глава на талибаните.) И аз казах: Абдул, ако продължаваш така, ще имаш проблеми! И той попита: защо ми изпращате снимка на къщата ми? И казах: вие сами трябва да разберете това. И ние сключихме споразумение - те не убиха никого в продължение на осемнадесет месеца“. Ето така Доналд Тръмп очерта виждането си за ескалацията в Афганистан, която се случи по време на първия му мандат в дебат с Камала Харис през септември 2024 г. Месец по-късно той преразказва историята дума по дума в интервю с Джо Роугън. Дали наистина се е състоял подобен диалог не е известно, но между 2016 и 2020 г. в Афганистан се състояха поредица от кървави терористични атаки срещу американски войници и коалиционни сили и тези атаки приключиха едва след като Тръмп в началото на 2020 г. сключи сделка с талибаните за изтеглянето на американските войски. В творческия си преразказ Тръмп пропусна една важна подробност: американските и афганистанските разузнавателни служби знаеха, че тези терористични атаки са финансирани от Русия.

През 2020 г. в пресата изтече доклад от американските разузнавателни агенции за това как руските власти са платили на талибаните да убиват войници на западната коалиция, докато се водят мирни преговори с бунтовниците. Ръководството на талибаните отхвърли обвиненията, заявявайки, че атаките срещу американските войски са били спонтанни, самофинансирани и са предшествали сделка с администрацията на Тръмп, след която са спрели да атакуват американците. Белият дом отрече да има конкретни познания за такава тайна руска програма.

През юли 2020 г. министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър каза пред Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите, че „...разузнавателните агенции за отбраната не са успели да потвърдят констатациите в този доклад“. Джо Байдън, тогава кандидат за президент, обвини администрацията на Тръмп в прикриване на доказателства за атаки, извършени от Русия. Въпреки това през 2021 г. Белият дом на Байдън омаловажи докладите, като ги нарече базирани на доказателства от ниско до умерено ниво, които разчитали само на „финансови транзакции и изявления на задържани“.

Разследването на Insider не само разкрива доказателства, потвърждаващи доклада на разузнаването от 2020 г., но също така установява, че афганистанските разузнавателни агенции са предоставили на властите на САЩ факти за програмата и са арестували няколко ключови участници в схемата за награди. В същото време американските и афганистанските разузнавателни служби знаеха малко за хората, управляващи програмата от руска страна, тъй като много от руските куратори бяха известни само с позивни или псевдоними. Новите данни, открити от The Insider, запълват празнините, като идентифицират офицерите, които се крият зад кодовите имена - това са офицери от същото военно поделение 29155, известно с отравянето на Скрипал и саботажа в Европа, твърди изданието.

И накрая, доказателства, разкрити от The Insider, показват, че програмата на Русия за противопоставяне на различни бунтовнически групи срещу централното правителство и САЩ е била много по-амбициозна и е продължила много по-дълго от програмата за награди на талибаните, спомената в доклада от 2020 г.

Още: Самоубийствен атентат: Падна главата на един от най-издирваните от САЩ терористи

Как Русия извърши саботаж в Афганистан?

Сам (не е истинското му име), офицер от американската армия, разположен в Баграм, най-голямата американска военна база в Афганистан, си спомня как се е събудил от звука на експлозия около пет или шест часа сутринта на 11 декември 2019 г. Той веднага разбира, че това не е обикновена минометна или ракетна атака: „Не помня дали в този момент виеха сирените, но всеки си слагаше екипировката, грабваше оръжията си.“ Камион, натоварен с експлозиви, се блъска в стена, която огражда изоставена и неохранявана болница пред главната порта на Баграм.

След това втори камион стоварва отряд терористи, въоръжени с картечници, някои носещи шахидски пояси. Те се барикадират в болницата, надявайки се да привлекат защитниците на Баграм в битка вътре в сградата, която сега се беше превърнала в динамичен капан. Вместо това войници от афганистанските национални сили за сигурност откриха огън по нея, включително от хеликоптери. Битката приключи малко след като два F-16 пуснаха бомби върху сградата. „Ние бомбардирахме собствената си база“, спомня си Сам с ужас. „Поне един терорист оцеля след бомбардировката и се опита да избяга, но беше свален от снайперист“, допълва той.

Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон

Ранени са четирима американски войници. Никой не е убит в базата, но кола-бомба разрушава къщи в близкия жилищен район, убивайки двама афганистански цивилни и ранявайки други 80 „Клането щеше да бъде много по-смъртоносно, ако терористите бяха решили да не останат в болницата“, казва Сам.

Няколко месеца по-рано, на 1 март, нападение срещу военния лагер Шораб в провинция Хелманд завършва много по-лошо за войниците. Тогава талибански бойци и атентатори-самоубийци, преоблечени като войници на коалицията, навлизат на територията на военната база, в която се помещава 215-ти корпус на афганистанската армия, както и гарнизон от няколкостотин военноморски съветници на САЩ. Един от атентаторите-самоубийци се взривява в трапезарията, докато други талибански бойци откриват огън. Атаката убива 23 афганистански войници (няма ранени американци).

Още: Два терористични акта срещу полицаи в Украйна: Следите водят към руските служби (ВИДЕО)

Това са само два примера за подобни терористични атаки, извършени между 2016 и 2019 г. The Insider разговаря с четирима бивши служители на афганистанското правителство, трима от които са заемали висши длъжности в Дирекцията за национална сигурност (NSD), бившата Агенция за обща сигурност, преди талибаните да узурпират властта в страната през 2021 г. Всички те независимо един от друг казват, че тези терористични атаки са финансирани от Русия.

Според тях Москва се е опитала да се намеси в ситуацията в страната веднага след създаването на афганистанската временна администрация през декември 2001 г. Първоначално Кремъл саботира водената от САЩ интервенция в страната чрез своите мрежи в местните разузнавателни агенции и армията, създадена по време на съветската окупация на Афганистан. Тези мрежи обаче са загубили голяма част от полезността си след водените от САЩ реформи и лустрацията на Афганистанските национални сили за отбрана и сигурност (ANSF). Тогава, според бивши служители, Иран е предложил посреднически услуги в отношенията с талибанските командири, за да им достави руски оръжия и пари. Впоследствие ГРУ установява директен контакт с талибаните. Отначало това било набирането на отделни бойци, след това доставката на оръжие и боеприпаси през Таджикистан и накрая финансирането на терористични атаки.

Бивши служители на афганистанското правителство, с които Insider разговаря, казват, че е публична тайна в местните кръгове по сигурността, че Русия подкрепя талибаните срещу ANSF и коалиционните сили. Те твърдят, че това не е имало съмнение сред западните партньори, включително ЦРУ. Малцина обаче биха могли да подозират, че Русия ще отиде далеч отвъд нормалната си роля в Афганистан и ще започне директно да предлага награди за убийствата на коалиционните сили, казват бивши служители на афганистанското правителство.

Според Дъглас Лондон, който отговаряше за борбата с тероризма в Южна и Югозападна Азия за ЦРУ от 2016 до 2018 г., „Кремъл искаше талибаните да прекарват повече време в убийства на американци и по-малко време в убийства на афганистанци. Те предложиха финансови награди, за да насърчат екстремистите да поемат по-големи рискове, като атакуват американски цели в Афганистан, твърди той.

Още: Русия се готви да отрече, че талибаните са терористи. Путин вдигна парите за "Росгвардия"

Афганистанската NSA научава за тази практика в средата на 2019 г., докато разпитва задържани талибански бойци. В резултат на тези разпити NSA успя да арестува повече от 10 души от провинциите Кабул, Кундуз и Логар, които работеха за ГРУ като куриери и транспортираха пари под ръководството на бивш контрабандист от Кундуз на име Рахматула Азизи. Формално Азизи ръководи фирма за търговия със скъпоценни камъни в Афганистан, регистрирана на името на баща му. NSA подозира, че поне част от наградата се прехвърля в страната чрез контрабандни скъпоценни камъни. NSA успя да свърже групата на Азизи с атаките срещу американските и коалиционните сили, споменати по-горе.

Наградите били средно 200 000 долара за всеки убит войник на САЩ или коалицията (по-малко се плащало за афганистанските войници). Общо, както изчисли един бивш служител на NSA, Русия е платила на талибаните най-малко 30 милиона долара. Освен това, според него, големи суми са били дадени на други групи, които са били в конфликт с властите, включително плащания от 15 милиона долара, получени от лидерите на Северния алианс през 2017 и 2018 г.

The Insider успява да намери доказателства, които потвърждават изявленията на бивши служители на NSA и идентифицира конкретни служители на ГРУ и ФСБ, участващи в тази операция.

Афганистанските куриери

Данните на The Insider не само потвърждават твърденията на бивши служители на NSA, но и добавят подробности, неизвестни досега на афганистанските и американските следователи. Както разбира The Insider, семейство Азизи е било вербувано от поделение 29155 на ГРУ не по-късно от 2015 г., след което са били използвани дълги години, в крайна сметка са били депортирани и получили убежище и паспорти под нови имена в Русия. Ключовият член на семейство Азизи и NSA, заподозрян в организирането на схемата за прехвърляне на награди, е Рахматула Азизи (роден през 1978 г.). За разлика от други членове на семейството, той се измъква от арест, тъй като бяга в Русия, преди операцията да бъде разкрита през 2019 г.

Според The Insider, Рахматула Азизи все още живее в Москва. При преминаване на границата той използва паспорти от серията ГРУ и лети в един полет с членове на военно поделение 29155. Азизи се появява в Русия не по-късно от ноември 2015 г., когато получава вътрешен паспорт и шофьорска книжка на името на Рахим Ахмадов, роден през 1977 г. в Астрахан. Номерът на вътрешния паспорт, издаден на това име, се различава само в последните две цифри от паспорта на „Руслан Боширов“ (Анатолий Чепига), за който се смята, че е участвал в отравянето на Сергей Скрипал в Солсбъри с нервнопаралитичното вещество „Новичок“. Същият човек може и да е свързан с отравянето на българския оръжеен търговец Емилян Гебрев: Собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев тровен с "Новичок"? Година по-късно, през август 2016 г., на "Ахмадов" е издаден нов паспорт - отново от серията ГРУ. През октомври 2017 г. Азизи получава още един паспорт, който макар и от поредицата ГРУ, този път е с истинското му име и дата на раждане – и вече с руско гражданство.

Използвайки фалшивата си самоличност, през септември 2017 г. "Ахмадов" регистрира руска компания, наречена ARIGS Ltd , която се занимава с търговия с диаманти и други скъпоценни камъни. Трябва да се отбележи, че според бивши служители на NSA приблизително по същото време баща му регистрира фирма с подобна тема в Кабул. Афганистанските сили предполагат, че търговията със скъпоценни камъни между Русия и Афганистан е един от методите за източване на средства за програмата за награди на ГРУ. По данни от търговския регистър ARIGS Ltd е прекратила дейност през 2020 г. и е ликвидирана през 2022 г.

Азизи поставя снимка на Путин като потребителска снимка на една от страниците си във Фейсбук. На същата страница той посочва 17 ноември 2017 г. като начална дата на своята работа в ARIGS, компания за търговия със скъпоценни камъни. Тази фирма е регистрирана на улица „Народного ополчения“ 34, на кратко разстояние от централата на ГРУ. Много руски шпиони получиха апартаменти от държавата на тази улица, отбелязва The Insider.

Още: Атака с дронове по поделение на ГРУ: Ранен е руски разузнавач, твърди независим източник

Между 2017 и 2019 г. Азизи - първо като "Рахимов", а от 2018 г. под собственото си име - е летял от Русия до Афганистан най-малко 13 пъти. Трябва да се отбележи, че той присъства в Афганистан по време на няколко ключови атаки, за които NSA смята, че са платени от ГРУ. Афганистанското разузнаване провежда серия от нападения през 2019 г. в Кабул и Северен Афганистан, като иззема „около 650 хиляди долара“ от дома на Рахматула Азизи, който успява да избяга в Русия. Бивши служители на NSA казват пред The ​​Insider, че всички задържани куриери на ГРУ идват от една от трите афганистански провинции: Кабул, Логар и Кундуз.

Според Националната служба за сигурност главният талибански колега на Азизи е бил Хаджи Мохамед Аюб, наркотрафикант от провинция Хелманд, който беше арестуван от афганистанската служба за сигурност през януари 2020 г.: „Аюб беше основният контакт на Азизи за талибаните в ръководния съвет на организацията Quetta Shura“, казва бивш служител на NSA пред The ​​Insider. „Аюб сключва сделка с талибаните за нападение над лагера Шораб в Хелманд. Той и баща му Мохамад Сюлейман предоставиха финансова подкрепа на повечето талибански лидери, включително молла Омар", обяснява още той.

Още: Талибаните се надяват на "нова глава" в отношенията със САЩ след победата на Тръмп

Семейство Азизи не е единствената клетка, вербувана и контролирана от ГРУ за финансиране на талибаните. Друга клетка е управлявана от афганистанеца Пар Хан Гул Зафар, роден през 1982 г., също живеещ в Русия. Зафар работел под прякото ръководство на члена на звено 29155 Алексей Архипов. Подобно на Азизи, на Зафар е издаден както паспорт от специална партида, запазена за поделение 29155, така и паспорт на името на Зафар Давлетшин (фамилията, която заемат от руската му съпруга). Докато живее в Москва, Зафар набира група афганистанци, които след това пътуват като куриери до Афганистан и съседните страни. Самият той е пътувал поне веднъж до Кабул в съвместна командировка с Рахматула Азизи през септември 2017 г.

Двама от членовете на клетката Зафар, Хамед и Наджибула Мохибзада, чиито сканирания на паспорти и покани за визи бяха открити от The Insider в имейла на Архипов, управлявали своя собствена куриерска мрежа за „приятели и семейство“ в Кабул. По време на едно от пътуванията си до Афганистан те присъстват на парти за рожден ден с някои членове на килията им, както се вижда в публикация в социалните медии от един от тях, който пие Coca-Cola. В същия ден, 26 октомври 2016 г., един от участниците в този празник, Исмаил Пирзада, публикува две снимки в Odnoklassniki с пачки долари, които, съдейки по обема, съдържат около 100 хиляди долара.

Още: Събитията, променили 2024 година (ВИДЕО)

Някои от афганистанците, чиито паспорти и други лични данни са открити в кореспонденцията на Архипов и неговите подчинени, емигрират в Западна Европа под прикритието на бежанци от талибаните. Der Spiegel, разследващият партньор на The Insider, установява, че най-малко двама от тях са потърсили убежище в Германия малко след като са посетили Русия по покани, получени от ГРУ. Единият от тях е 27-годишен афганистанец (името е известно на The Insider, но не се назовава в интерес на разследването), който е влязъл в Германия от Русия миналата пролет и сега живее в Бранденбург, вторият също пристига от Русия, поискал убежище в Долна Саксония, където живее от лятото на 2023 г. И на двамата вече е било отказано убежище, но не и депортирани. Имало и трети афганистанец, но немските власти му отказват да влезе.

Поне един от по-малките братя на Азизи – Хасибула, остава в Москва и до днес е с паспорт на името на Хасиб Ахмадов. Телефонните сметки показват, че Хасибула работи активно с членове на звено 29155. Един от разпространителите на данни на черния пазар отказва да провери информацията, свързана с него: „Този ​​човек работи в президентската администрация и данните му не са достъпни“, обяснява той.

Още: Афганистанец продаде 9-годишната си дъщеря на 54-годишен мъж с молба "да не я бие" (ВИДЕО)

Кой ръководи афганистанския проект в ГРУ?

Ръководителят на програмата за финансиране на терористични атаки, според The Insider, е бил генерал-лейтенант Иван Касяненко, заместник-командир на поделение 29155. От 2008 г. Касяненко е военен аташе в Техеран и е преместен в Кабул не по-късно от 2015 г. Това е в съответствие с изявлението на NSA, че Русия първо е действала чрез Иран и след това е започнала да финансира директно талибаните. Данните за преминаване на границата, прегледани от The Insider, показват, че той често е пътувал между Москва и Кабул между 2014 и 2020 г.

Основната връзка между ГРУ и талибаните е полковник Алексей Архипов, който лети с паспорт на името на Алексей Титов. Метаданните на обажданията и имейлите, получени от The Insider, показват, че Архипов е играл важна роля в организирането на първите посещения на талибанска делегация в Москва през ноември 2018 г., февруари 2019 г. и май 2019 г. Архипов и неговите шефове Аверянов и Касьяненко изглежда са били главните инициатори на конференции за бъдещето на Афганистан, където представители на талибаните седяха заедно с други високопоставени афганистански политици, нито един от които не беше представител на правителството на Гани, подкрепяно от САЩ. В информацията от конференцията Аверянов е наречен „специален пратеник за Афганистан“ (въпреки че официално не заема такава длъжност). Архипов е посочен като „съветник на специалния пратеник“.

Още: Руснаците ще могат да се присъединят към талибаните, щом те бъдат премахнати от списъка на терористичните организации: Държавната дума

The Insider за пръв път попада на следите на Архипов случайно - благодарение на документалния филм за Холивудгейт от 2023 г. за изтеглянето на американските войски от Афганистан и превземането от талибаните на комплекса Hollywood Gate, изоставена база на ЦРУ в Кабул. Архипов, който се крие зад тъмни очила, е показан там като един от многото руски високопоставени лица, присъствали на военния парад през 2022 г., отбелязващ първата годишнина от възстановяването на талибаните на власт. Друга фигура на заден план е настоящият военен аташе на Русия в Иран Алексей Гребнев, за когото бивши служители на NSA твърдят, че е допринесъл за създаването на програмата за финансиране на тероризма.

Третият ключов участник в програмата е друг член на поделение 29155 Артьом Рубцов. Тази компания е използвана и от други служители на ГРУ. През 2018 г. Артем Рубцов под фалшивото име Артем Рубин се записва в курса по оценка на необработени диаманти в Гемологичната академия на Московския държавен университет и посочва същата компания ARGIS, създадена от семейство Азизи, като свой работодател при регистрацията си за курса. Съдейки по базата данни за резервации, Артьом Рубин е отлетял за Кабул по съвместни резервации с няколко членове на групата на Азизи.

Каква е била целта на Русия?

Целта на спонсорираните от Русия терористични атаки е да се създаде натиск върху Съединените щати и страните от коалицията и да ги накарат да изтеглят войските си от страната. В крайна сметка това е постигнато: през 2020 г. Тръмп сключи споразумение с талибаните за постепенно изтегляне на войските, което доведе до завземането на властта от талибаните. След това ГРУ продължи да си сътрудничи с талибаните съвсем официално. Документи в пощата на Архипов показват, че талибаните са потърсили помощ от ГРУ за доставката на Афганистан на „откраднати хеликоптери и самолети“, които в момента се намират в Таджикистан и Пакистан, „помощ за обучение на персонал за сигурност“ и „помощ за възстановяване на отбранителните възможности“. Бележката, намерена в пощата на Архипов, също така иска Москва да предотврати "дейности на врагове на новото ислямско правителство от територията на Таджикистан" - препратка към бивши афганистански правителствени служители, които избягаха там, за да търсят убежище след падането на правителството на Гани.

Бивш служител на афганистанската NSA казва пред The ​​Insider, че официалното разследване на схемата за финансиране на талибаните от руските разузнавателни служби е било възпрепятствано от държавни служители, които по неизвестни причини са искали да затворят разследването – „може би поради корупция, може би поради някои интереси, свързани към Русия“. Друг демотивиращ фактор за разследването в Афганистан бил отказът на правителството на САЩ да признае съществуването на програмата за награди.

Още: WSJ: Подозират Русия в заговор за изпращане на бомби на пътуващи за САЩ самолети

Участието на Русия във финансирането на тероризма беше потвърдено от множество агенции въз основа на различни източници на информация, така че доказателствата за тази програма бяха ясни“, казва друг служител на американското разузнаване, тясно ангажиран в междуведомствения анализ на темата, каза пред The ​​Insider. „Всичко, което липсваше, бяха конкретни имена“, обяснява той. Според него нежеланието да се обвини ясно Русия в подкупване на терористи, за да убият американски войници, „не е причинено от липса на информация - това е липса на приоритет, може би дори смелост“.

Информацията за програмата на ГРУ за финансиране на тероризма е включена в ежедневния брифинг на президента Тръмп на 27 февруари 2020 г. По време на президентския дебат на NBC през октомври тогавашният кандидат Джо Байдън казва: „Не разбирам защо този президент не желае да се бие с Путин, докато плаща премии, за да убива американски войници в Афганистан“. След идването си на власт Байдън зае по-твърда позиция срещу Тръмп, но продължи линията му за изтегляне на войските от Афганистан и не повдигна официални обвинения срещу Русия за финансиране на терористични атаки – може би само защото по това време американските и афганистанските разузнавателни служби не разполагаха с необходимите ресурси за руските агенти, публикувани в това разследване.

Източник: The Insider

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес