Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайната на дълголетниците се крие в тази закуска

08 януари 2025, 20:26 часа

Хората може да искат да живеят дълго по много причини: да видят внуците си да растат, да имат възможно най-много преживявания, списъкът продължава. До известна степен колко дълго живеем е извън нашия контрол. Можем обаче поне да се опитаме да защитим залозите си със здравословен начин на живот. Например, лекар или член на семейството може да ви е насърчил да се движите, да спите достатъчно и да избягвате пушенето.

Още: Тайната на пълноценния сън: Това е идеалната температура за спалнята ви

Друг съвет, направо от някой със 105-годишен опит, е да ядете определена храна, когато се събудите.

Най-добрата храна за закуска за дълголетие, според проучване

Отговорът не е препечен хляб, кисело мляко или зеленчукови фритати – въпреки че те също са здравословни храни за закуска, които можете да добавите. Това е овесена каша!

Изследовател описва подробно живота на няколко души, включително 105-годишна жена на име Мардж Джетън. Една ключова стъпка в сутрешната й рутина беше закуската с бавно приготвени овесени ядки (с ядки, фурми, соево мляко и сок от сини сливи).

За тези от нас, които не са най-големите фенове на обикновената овесена каша, ще имат ли ароматизираните версии - като ябълка и канела или кленов и кафява захар - същите предимства?

„Изберете вида овесена каша, който ви харесва най-много и който също отговаря на времето, което имате на разположение“, казва Аманда Соседа, диетолог, специалист по здравето на червата. „Обичам овесени ядки, но обикновено не искам да чакам толкова дълго, за да ги направя, така че валцуваните овесени ядки са най-лесни и най-приятни за мен.“ „Бих се придържал към вашия среден размер на порция, който е ½ чаша овесени ядки“, добавя Сауседа.

Още: Открий тайната на дълголетниците: 3 начина да удължите живота си

Ползи за дълголетие от овесена каша за закуска

  • Има бета-глюкан и благоприятства здравето на червата

Здравето на червата и дълголетието са свързани повече, отколкото предполагате. „Вашите черва са свързани с толкова много области на тялото ви, а овесената каша е специална заради бета-глюкана“, казва Соседа. „Бета-глюканът е специален вид фибри, който не само има пребиотични ефекти, но също така е установено, че помага за понижаване на лошия холестерол, което означава, че е добър и за здравето на сърцето ви.“

  • Има витамини от група В

„Както много пълнозърнести храни, овесените ядки съдържат различни витамини от група В, които са важни за енергийните нива и са полезни за здравето на мозъка“, обяснява Сауседа. „Витамините от група В, като тиамин или фолиева киселина, могат да окажат пряко въздействие върху различни части на здравето на мозъка/нервната система, а фолиевата киселина е свързана с настроението.“

Въпреки че може би е изненадващо, други експерти по благосъстоянието са съгласни, че щастието е основен фактор за по-дълъг живот.

Още: Най-добрите кристали за привличане на пари и богатство през 2025 година

  • Комбинира се добре с други храни, благоприятстващи дълголетието

Отново, овесената каша не трябва да се яде такава, каквато е. Всъщност добавянето на други храни може да го направи по-здравословен.

„Овесът е идеалното средство за други храни за дълголетие като горски плодове, кисело мляко, ядки и семена“, казва Соседа. „Можете също да превърнете овесените ядки в пикантна гарнитура и да добавите здравословни храни като яйца и зеленчуци.“

  • Достъпна е

Овесената каша е по-евтина от някои други храни за закуска. Съчетайте това с ползите за здравето и ще получите добър, устойчив вариант. „Тези два фактора правят лесен избор за много хора да го включват редовно в диетата си“, отбелязва Сауседа.

Още: Студът фактор ли е за разпространението на вируси: Съветите, с които ще ги преборите

Какви са недостатъците на овесената каша?

Въпреки многото си предимства, овесената каша може да не е идеалният избор за всеки.

„Ако някой има опасения за здравето на храносмилателната система, при които твърде много фибри може да е проблематично за него, може да трябва да ограничат приема на овесени ядки“, казва Сауседа, споменавайки синдрома на раздразнените черва (IBS) и възпалителното заболяване на червата (IBD).

Освен това, ако в редовната диета на някого липсват фибри, тя насърчава постепенното включване на храни с фибри, така че червата му да могат да се аклиматизират.

Други храни и напитки за дълголетие

Храната като цяло, да не говорим за една конкретна храна, не е задължително да ви удължи живота. Сауседа обаче споделя няколко други храни, които могат да помогнат.

  • Остатъци от вечеря

Да, правилно прочетохте! „Остатъците от вечерята се нуждаят от повече любов“, казва Соседа. „Един от най-големите проблеми с храните за закуска е, че те не винаги са добре закръглени, а това е от ключово значение за дълголетието.“ Тя насърчава стремежа към протеини и фибри специално, като казва, че бурито за закуска с месо и зеленчуци е чудесен вариант.

Още: Коя е най-добрата вода за ежедневието ви: Ето как да изберете

  • Горски плодове

Плодовете са чудесни за мозъка и червата, казва Соседа. „Боровинките са чудесен пример, тъй като изследванията са установили, че са полезни за когнитивните функции през целия живот и могат да бъдат полезни и за лигавицата на червата“, обяснява тя.

  • Бобови растения

Фасулът и грахът са други страхотни опции. „Те са чудесен източник на въглехидрати, което е основният източник на гориво за мозъка, и са източник на фибри“, казва Соседа. „Фибрите имат различни ефекти върху тялото, включително помагат за подобряване на нивата на холестерола, кръвната захар и са полезни за вашия метаболизъм.“

Но да се върнем към нашата любима закуска: овесена каша. „Добавете малко протеин към овесената си каша, за да останете сити по-дълго и да балансирате по-добре кръвната си захар“, добавя Сауседа. „Лъжица кисело мляко е моят любим начин, защото прави овесената каша пухкава и получавате бонус от пробиотици.“

Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес