Определено климатикът е една от най-хубавите екстри на съвременните автомобили. Със сигурност дори не можете да си представите пътуване без него в жегата.
Но непознаването на основни принципи, свързани с неговата експлоатация, може да доведе до неочакваната му повреда. И ако това се случи през лятото, със сигурност няма да ви е приятно.
Ето кои са най-честите причини за повреда на климатика в жегата.
1. Липса на профилактика
Обикновено причината за повреда в климатичната система се дължи на липсата на фреон - специален газ в системата. В случая зареждането с гориво невинаги разрешава проблема. Както и подмяната на маркучите. Важно е да знаете една особеност на работата на цялата климатична система: за да духа студен въздух от въздуховодите, температурата в системата не трябва да надвишава 28 градуса.
Ако вентилаторите не могат да охладят агрегатите до тази температура, климатикът просто няма да се включи. И за да се осигурят на системата условията, необходими за нейното правилно функциониране, е необходимо само да се спазват определени правила. Едно от тях включва редовната профилактика. По време на процедурата може да се допълни и количеството фреон при необходимост.
Задължително направете профилактика на климатика преди летния сезон.
2. Не почиствате радиатора
Първото и най-необходимо действие, което трябва да се извършва периодично, е цялостно измиване на радиатора. Това трябва да се прави на всеки две години и е важно поради две причини: първо, радиаторът, запушен с пух и мръсотия, автоматично води до повреда на климатика и прегряване на двигателя, и второ - по време на измиване може да се оцени състоянието на агрегата. Факт е, че радиаторът корозира не само отвътре, но и отвън, а парчета алуминий, които са се отчупили от охладителя, могат лесно да повредят агрегата.
След като радиаторът бъде почистен и инсталиран на място, трябва да бъде оценено състоянието на вентилатора, температурния сензор и точността на цялата система. Често именно вентилаторът става причината климатикът неочаквано да се изключи, когато попаднете в задръстване.
Между другото, системата трябва да се промива отвътре веднъж на всеки три години: в недрата на климатика се натрупва много мръсотия, плесени, микроби, влага.
3. Стартирате климатика веднага след влизане в колата
Необходимо е първо да отстраните топлия въздух от купето като оставите отворени всички врати за няколко минути. Едва след това може да стартирате двигателя и да включите климатика, но не на пълна мощност.
Не забравяйте, че климатичната система се нуждае от редовна поддръжка, както всеки автомобил. Пренебрегването на грижите за нея не се оправдава с невежество или липса на време: за да ви служи климатикът в продължение на години, трябва и вие да полагате грижи за него.