Уринирането е естествен процес, който ни помага да се отървем от излишните течности в тялото ни, но също така от токсини и електролити. Това обаче са само част от функциите му. При по-често уриниране това може да бъде сигнал за здравословен проблем, на който да обърнете внимание. Може да бъде причинено и от друг дискомфорт, за който да се погрижите.
Как вместимостта на пикочния мехур?
Тя е различна при всеки човек. При жените и мъжете има разлика в това колко течност могат да съберат в тялото си. Да кажем, че средно между 500 и 700 мл. Не са изключени случаите, които това е твърде много и човек може да опише състоянието като невъзможност за стискане.
За 24 часа човек ходи между 6 и 8 пъти до тоалетната, а ако пиете повече течности – 10 пъти. Ако пък обаче усетите, че този брой се увеличава това може да бъде симптом за няколко неща.
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
Инфекция на пикочните пътища
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Тези проблеми са по-често срещани при жените. Освен с често уриниране, инфекциите се характеризират с болка, неприятно усещане, парене, трудно уриниране и дори кръв. Обикновено позивите да отидете до тоалетната са резки, не търпят отлагане и не можете да ги контролирате. Просто изпитвате усещането, че не можете да се стискате и всеки момент ще се изпуснете.
Нервен пикочен мехур
Другото му назоваване е свръхактивен пикочен мехур Този проблем е сериозен и много неприятен, тъй като засяга нормалното протичане на дейностите в ежедневието ни. Характеризира се с незабавен призив да отидете до тоалетната. Той обаче не е лъжлив, както е при цистита.
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Изпускането на събраната урина може да стане внезапно. Човек просто не може да удържи мускулите, които отговарят за сдържането на урината.
Позивите за уриниране могат да бъдат между час и полови час. С времето, ако проблемът не се овладее, то може това състояние да се усложни и стане още по-неприятно.
Диета
Храненето и приемането на течности играят съществена роля в уринирането и отделителната система. Начинът на хранене може да се избере от нас самите и за щастие можем да го контролираме, за разлика от поривите да посетим тоалетната и инфекциите. За да подобрите състоянието си можете да избягвате храни и напитки, които дразнят пикочния мехур.
Сред тях са кофеинът. Разбира се, оптималната дневна доза е между 300 и 500 мл кофеин. Всичко над това количество неименуемо ще доведе до проблеми в бъдеще. Някои видове алкохоли също имат негативно влияние, както и пикантните храни. Те могат да предизвикат диария или подуване и газове. Киселинните храни също не са подходящи за хора с проблеми при уринирането и като цяло за стомаха.