Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 неща, които да направите, когато член на семейството не иска да промени токсичното си поведение

18 ноември 2024, 21:00 часа

Без значение от проблема - лоши комуникационни умения, неконтролируем гняв, липса на отговорност за действията им - ако сте се борили да се справите с член на семейството, който е токсичен, знаете колко емоционално изтощителни могат да бъдат отношенията. Ето 3 неща, които можете да промените, когато членът на семейството не желае да промени себе си:

1. Разберете, че не можете да принудите любимия си човек да се промени

Често изпитваме искрено желание другият човек да се промени, без да разбираме, че повечето от нас не преобразяват живота си от нищото. Промяната обикновено идва от огромно значимо събитие в живота.

Още: По-добре прекъснете комуникацията с роднините, ако чуете тези 4 фрази

Да си припомните, че това, което прави (или не прави) членът на семейството ви, до голяма степен е извън вашия контрол, може да бъде полезна първа стъпка към намаляване на страданието ви.

Например, може би родителят ви харчи парите си по начин, който не одобрявате, и след това ви моли да му дадете пари назаем, за да покрие сметките си, което ви кара да се чувствате изключително разстроени.

Независимо от конкретния модел, който бихте искали да нарушите, повтарянето на твърдения като „Старите навици са познати“ и „Да направиш нещо различно не е толкова лесно, колкото изглежда“ може да ви помогне да преосмислите ситуацията и да минимизирате очакванията си към другия човек, което може да бъде изключително освобождаващо.

2. Водете директни, честни разговори с тях, колкото и страшно да звучи това

Още: Повече мъже, отколкото жени в ЕС искат деца

Само защото осъзнавате, че не можете да промените някого, това не означава, че не можете да говорите за своите нужди и да защитавате благосъстоянието си. Но директното разглеждане на трудни въпроси и поставянето на граници с членовете на семейството може да бъде плашещо.

Реагирайте на нещата, когато се случат или скоро след това. Ранното изказване може да предотврати натрупването на негодувание и да ви помогне да се чувствате по-малко безсилни в ситуацията.

Например, може би казвате на леля си, че не можете да дойдете на семейно събиране, а тя ви обвинява и настоява, че трябва да присъствате. Можете да отговорите по следния начин: „Когато казваш, че трябва да дойда, защото баба ми ще бъде с разбито сърце, ако не съм там, това ме кара да се чувствам така, сякаш не уважаваш моя избор. В бъдеще можеш ли да приемеш, когато откажа?“

Или ако близък човек ви помоли да му помогнете за нещо, което не желаете или не можете да направите по някаква причина, можете да помислите дали да не предложите алтернатива.

Още: 6 кризи в отношенията: Как да преживеем всички етапи и да не се превърнем в просто съседи

Не можете да контролирате как любимият ви човек ще реагира на вашите граници, но като съобщавате любезно и ясно нуждите си възможно най-скоро, поемате отговорност за единственото нещо, върху което имате контрол - себе си.

3. Научете се да приемате това, което са те, и на какво са способни

Да знаете, че не можете да промените някого, е едно, но да се примирите с това, което той е, може да бъде съвсем друго предизвикателство - особено когато става въпрос за най-близките ни хора. Приемането не е лесно, но то прави живота по-спокоен.

Това не означава, че любимият ви човек никога няма да се промени, нито пък че приемането на това, което е, означава, че трябва да се примирите с поведението му, ако то е насилствено или по друг начин вредно. Отново можете да опитате да разговаряте с тях и да видите докъде ще ви доведе това, но може да се наложи и да очертаете твърди граници (като например да изключите този човек от лични събития или да споделяте с него само определени части от живота си).

Приемането в крайна сметка означава да признаете, че поведението на другия човек е извън вашия контрол и че съпротивата срещу това, което той е днес, само причинява страдание.

Осъзнаването на факта, че някой, когото обичате, не може да задоволи емоционалните ви нужди, може да бъде дълбоко болезнено, но преминаването от „те не искат да направят x, y, z“ към „те не могат да направят x, y, z“ може да донесе състрадание към другия човек, и, в крайна сметка, вътрешен мир.

Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес