Най-добрият начин да спечелите всеки спор, особено този, който се води онлайн, е да не се намесвате. Но какво ще стане, ако трябва да убедите колега, партньор, роднини или вечно недоволни съседи да направят нещо важно за вас?
Съгласете се с първите възражения на опонента си и едва след това започнете да аргументирате позицията си доста твърдо
Тази техника ще ви помогне да се справите с „демона на противоречието“: повечето хора са враждебни към всякакви директни опити да променят представите си за света.
По-добре е да започнете всеки спор, като приемете думите на събеседника, проявявайки хитрост и търпение.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Друг начин да разтоварите първоначалното напрежение и отхвърляне на събеседника е да изчакате, преди да изкажете спорни тези и да го насочите към тях чрез поредица от насочващи въпроси. Това е труден път, но много ефективен, защото тогава събеседникът ще почувства, че сам е стигнал до изводите, в които сте искали да го убедите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Тези зодии не падат по гръб, по-добре не се впускайте в спор с тях
Предайте своята гледна точка структурно, подчертавайки точките с думи-маркери
Изградете своята аргументация по структуриран начин: тя трябва да съдържа твърдение, обяснение и илюстрация. След като изразите основната теза, незабавно направете съгласуван преход към обяснение защо това трябва да е така. Маркиращите думи ще помогнат тук. Те успокояват събеседника и му дават увереност, че вашата реч е логично свързана и следователно правдива. Те включват „следователно“, „трябва да е така, защото“ и други маркери.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Така, например, свързващото „защото“ само по себе си психологически се „чете“ като убедителен аргумент. Също така е възможно да завършите спора с неочаквана, парадоксална или хумористична нотка - това ще засили впечатлението от речта.
Придържайте се към класическата „рецепта“ за убедителна реч: посочване на проблема, неговото решение и ползите, които всеки ще получи в резултат.
Подобна структура - формулирането на проблема, неговото решение и ползите, които всеки ще получи в резултат на това - е възприета например в бизнес презентациите, които също се наричат „разговори в асансьора“. Това правило е полезно във всяка дискусия. Отрежете ненужните неща, бъдете кратки, но поддържайте логика и последователност на речта. Когато описвате проблема, посочете цифри и факти, говорете за конкретни герои, предайте техните емоции. Осигурете конкретни действия, които ще помогнат за разрешаването на проблема.