На 25 февруари според църковения календар православните християни почитат Свети Тарасий Константинополски. Празникът тази година е по време на Сирната седмица. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата и какъв църковен празник празнуват вярващите според стария стил.
Църковен празник на 25 февруари
Православният празник на 25 февруари (10 март стар стил) е денят на паметта на Свети Тарасий, патриарх Константинополски. Тарасий е живял през 8-9 век в Константинопол. Той бил от знатно семейство, получил добро образование и попаднал в двора на император Константин VI Порфирогенет, но след това се върнал при майка си Света царица Ирина.
По това време в църквата властвали иконоборческите настроения, на които патриарх Павел не успял да устои - отишъл в манастир. Тогава на Тарасий, който заел неутрална позиция в конфронтацията между духовенството, било предложено да стане новият патриарх. Но Тарасий не се смятал за достоен за такава длъжност и дълго време отказвал. В крайна сметка той се съгласил, но постави условие: да се свика събор и да се възстанови иконопочитанието.
7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари
Тарасий бил назначен за патриарх, а малко по-късно под негово председателство се провел прочутият Втори Никейски събор - на него е било решено да се върне иконопочитанието и да се разреши поставянето на икони на Исус Христос, Богородица, ангели и светци в църкви и домове.
На поста си Тарасий водил скромен живот и е запомнен като мъдър, мил и справедлив патриарх. Приемал нуждаещите се, помагал им със съвети и подслон. Хората го кръстиха Безсънния, защото спял много малко. Светецът починал през 806 г. и бил погребан в основаната от него обител на Босфора. На гроба на светеца неведнъж са ставали чудотворни изцеления на вярващи.
Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Според Юлианския календар на 25 февруари се почита паметта на Свети Алексий, митрополит Киевски и на цяла Русия, Свети Мелетий, архиепископ Харковски и Ахтирски, както и на чудотворната Иверска икона на Божията Майка.
По знаците на този ден се съди какво ще е времето на Великден и през следващите дни:
- ако вали сняг — седмицата преди Великден ще бъде бурна;
- ако гарвани грачат - това е знак за дъждовно лято.
Смята се, че сънищата в нощта на 25 февруари предсказват бъдещето, така че трябва да се опитате да ги запомните.
Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Какво не трябва да правите на празника на 25 февруари?
На църковния празник 25 февруари църквата осъжда кавгите, лъжата, мързела, завистта и алчността. Не трябва да обиждате хора и животни, да желаете зло или да отказвате помощ и благотворителност на нуждаещите се.
Какво не трябва да правите днес според народните знаци: не се препоръчва да планирате нищо или да правите сериозни покупки. В старите времена хората са вярвали, че на този ден не трябва да се ляга през деня, в противен случай можете да получите пролетна треска.
Най-лесната и икономична баница за Сирни заговезни
Какво можете да правите на 25 февруари?
Свети Тарасий се смята за покровител на бедните, вдовиците, болните и сираците. На днешния православен празник хората се молят на светеца за изцеление от тежки болести, включително треска и обща слабост, молят за благополучие и щастие за близките.
Народните поличби казват, че ако започнете да лекувате сериозна болест на този ден, скоро ще забравите за нея. Също така народните обичаи съветват да бъдете щедри днес - това е добре за семейното благополучие и колкото повече давате, толкова повече скоро ще получите.
Утре, 25 февруари, е вторият ден от Сирната седмица. Това е периодът от Месни заговезни (23 февруари) до Сирни заговезни (2 март). След Сирни заговезни започват великденските пости. По време на Сирната седмица е разрешно да се консумира риба, мляко, месо и яйца, но е забранена консумацията на месо.
Ето каква заливка да направите на баницата за Сирни заговезни