На 23 декември православната църква почита паметта на преподобни Наум Охридски и 10 критски мъченици. Ето какви са традициите, поверията и обичаите, свързани с празника - какво трябва и не трябва и не трябва да се прави на този ден, според църковните канони и народните поверия.
Поверия, традиции и обичаи на 23 декември
На този ден започва подготовката за Светата вечер. Пекат се постни питки. На този празник е обичайно да се оправят молитви към Божията майка и да се чете Светото писание. Вярващите се опитват да свършат задълженията си преди Коледа.
По знаците на деня предците ни са правили гадания за времето. Ако има сняг и силен вятър в този ден, това предсказва студен и дъждовен юли. Ако е ветровито - догодина ще има добра реколта. Ако пилетата са неспокойни - ще има снежна буря. Ако конят хърка, това вещае снежната буря. Ако времето е ясно на този ден, очаква се слана. Ако звездите блестят ярко, задава се застудяване. Ако времето е сухо, това вещае сухо лято. Обилният снеговалеж на 23 декември означава добра реколта.
22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
На този ден е забранено да се прави следното:
- Работа с остри предмети - ножове, вили, брадви и др. Ако в този ден се нараните, ще боледувате през цялата година;
- Подгъване на дрехите и най-вече на полите, защото това повелява по-кратък живот, отколкото съдбата повелява;
- Да удряте някого, защото това ще навреди сериозно на здравето ви;
- Да проклинате и да се карате с някого;
На този ден трябва да се обърне внимание на домашните животни и да се полагат специални грижи за тях.
21 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
На църковния празник 23 декември, както и на всеки друг ден, църквата осъжда сквернословието и псувните, клюките, завистта, мързела, гнева и отмъстителността. Не можете да откажете помощ на някой, който иска да му помогнете. Постът продължава до 25 декември.
Забраната за работа с остри предмети се отнася най-вече за неомъжените момичета, за да не останат без ухажори. Освен това е по-добре да върнете дълговете си и да отложите започването на нови дейности за друг ден.
Голям църковен празник иде утре, 20 декември, спазват се редица традиции и обичаи
История на празника
Равноапостолен Наум Охридски († 910 г.), българин по произход, е един от учениците на св. св. Кирил и Методий и съпровожда и св. Климент Охридски при проповядването му на Евангелието. И двамата бяха наречени "новите Мойсей и Аарон".
В Германия те били заловени и затворени, но по Божията вълна затворът се разтърсил, веригите паднали от затворниците и те били освободени. Когато Свети Климент заминал за югозападна България, монах Наум останал в тогавашната столица град Плиска.
Когато Климент извършил светите си дела в Охрид, Свети Наум построил на южния бряг на Охридското езеро Архангелския манастир, който за векове се превръща в убежище за бедни. Свети Наум починал на 23 декември 910 г. След това е бил погребан в основания от него манастир. Неговите мощи се прославили с чудодейните си изцеления, особено на душевноболни.
19 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
На 23 декември църквата почита и десетте свети Критски мъченици: Теодул, Саторнин, Евпор, Геласий, Евникиан, Зотикос, Помпий, Агатоп, Василид и Еварест, които пострадали за Христа през 3 век при управлението на император Деций. Владетелят на Крит преследвал християните и по всякакъв начин.
Веднъж 10 християни от различни градове на Крит били доведени при Деций. Всички те били много набожни и имали непоклатима вяра в Исус Христос. Те били жестоко изтезавани цял месец, но вярата в Бог им дала жсили да издържат на всички мъчения. Преди екзекуцията те се помолили Господ да отвори очите на мъчителите за вярата. И на десетте мъченици били отсечени главите.
18 декември - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави