Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2 чудотворни икони в България, за които идват миряни от цял свят да търсят изцеление

15 април 2023, 07:56 часа

1. Иконата на Света Богородица от Бачковския манастир

Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре

Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?

Според легендата Бачковската чудотворна икона чрез знамения сама показала, че иска да стои от дясната страна на портата на храма, за да вижда кой с каква душа влиза в него. Легендата разказва, че иконата е открита в местността, високо в планината, преди повече от 4 века от двама овчарчи. Според преданието Бачковската чудотворна икона е била скрита в пещера, за да я запазят от набезите на османците. След това е оставена в манастира, но отново изчезва. Като чудо след това отново в открита в местността "Клувията". В Бачковския манастир от 400 години насам се спазва традицията във втория ден на Великден да се провежда литийно шествие, начело с чудотворната икона на Света Богородица към местността "Кувията". Това е най-старият църковен ритуал у нас, който се спазва и до днес. За него идват миряни от страната и чужбина, за да търсят изцерение на различни болести.

Вижте още: Най-чудотворните места в България, които се смятат за енергийни центрове на света

Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи

Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад

2. Света Богородица Вратарница (Портаитиса) в Роженския манастир

Всяка година на вторият ден от Светлата седмица стотици миряни се прекланят пред икона на Света Богородица Вратарница (Портаитиса) в Роженския манастир. Това е една от четирите икони, на които баба Ванга често се е молела. 

Хората разказват, че когато се докоснат до изображението на Божията майка, имат чувството, че то започва силно да се клати и всеки момент ще ги събори.

Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Често срещана гледка било, когато някой докосне иконата, изведнъж да се стресне и уплашено да отскочи назад.

Вижте още: Научете децата си на Тропар на Пасха - песен от Великденската литургия

Оригиналът на иконата се намира в светогорския манастир Иверон. Чудотворната иконата на Богородица, която е в България е дело на зограф Яков Иверски и е в Роженския манастир от 1790 г. За разлика от останалите копия на светинята, тази е направена от светено желязо и е обкръжена с десет малки композиции, представляващи събитията от историята й.

Икона на Света Богородица Вратарница (Портаитиса) в Роженския манастир събира всяка година миряни от цялата страна и света, които търсят лек на болестите си. Хората разказват, че с чиста молитва пред Божията майка много двойки са се сдобили с рожби. Светинята е помогнала за изцелението и на много деца.

Според преданието оригиналът на иконата на Света Богородица е нарисувана от апостол Лука и подарена на богатата благочестива вдовица. По времето на император Теофил, когато започнало изземването и изгарянето на иконите, в дома на жената пристигнали войници. Един от тях в се нахвърлил с нож върху иконата и пробол дясната скула на Богородица. Рукнала кръв като от жива рана. Изумен от чудото, варваринът приел християнството и станал монах. Заради тази случка всички копия на чудотворната икона  изобразяват Богородица с кръв по лицето. 

Вдовицата хвърлила иконата на Света Богородица в морето, за да я спаси от унищожение. Два века по-късно на 27 април през 999 г. вечерта монасите от Ивирон видели край пристанището огромно огнено сияние в морето. Когато се доближили до водата разбрали, че това всъщност е голяма икона с образа на св. Богородица, която плава изправена над водата.

Най-старият монах Гавраил я изнесъл от морето и с тържествени църковни песни я пренесли в манастира. На сутринта всички монаси били изумени, че иконата била окачена на портите на светата обител. И макар, че на няколко  пъти я внасяли в манастира, всяка сутрин я намирали отново на входа. Една нощ монах Гавраил чул в съня си Богородица да му казва: "Не вие мене ще пазите, а аз ще ви пазя.". След това видение на монаха, духовниците оставят иконата на портите.

Според едно пророчество за Апокалипсиса и Второто пришествие, малко преди Свършека на този свят иконата ще изчезне от Иверския манастир и когато това стане, монасите ще трябва отидат в близкия скит „Света Анна“, където ще бъде отслужена последната света литургия преди страшните дни. Изчезване на иконата ще бъде главното знамение за Апокалипсиса, описан в светите книги.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес