На 18 януари януари е Атанасовден. Църковният календар почитат Светите Атанасий и Кирил, архиепископи Александрийски. Имен ден празнуват всички с имената Атанас, Атанаска, Наско, Наска, Тана, Живко, Живка. Както всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, обичаи и забрани.
Какво не трябва да правите н 18 януари - основни забрани за деня
На църковния празник 18 януари, както и на всеки друг ден, църквата осъжда омразата, мързела и завистта. Втората забрана за деня - не трябва да се ядосвате и да желаете зло, да отмъщавате, не трябва да отказвате помощ, да ругаете, да използвате нецензурни думи, да съдите и да клюкарствате.
Какъв църковен празник е на 18 януари - традиции и обичаи
Третата забрана е свързана с определени радостни събития - не може да се направи днес според общоприетото вярване: не трябва дса вдигате сватба - смята се, че бракът няма да продължи дълго, а също и да кръщавате деца, въпреки че Църквата не забранява това. Четвърта забрана - денят се счита за нещастен за големи дела, затова не се препоръчва да започвате нещо ново.
Според народните вярвания на този ден също не трябва да разказвате страшни истории - можете да привлечете неприятности към себе си.
Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
Какво можете да правите на 18 януари?
На днешния православен празник можете да се обърнете с молитви към светците Атанасий и Кирил, като застъпници за нас пред Бога. Вярващите молят светиите за опрощение на греховете, напътствие по истинския път, здраве, помощ в борбата с епидемии, благополучие, смирение и търпение. Те също се молят за разрешаване на всякакви въпроси, свързани с вярата.
В старите времена е имало традиция сред хората да обикалят къщата със свещ и молитва на деня на Атанасовден - така я предпазвали от зло. Денят се смята за нещастен за сватба, но благоприятен за сватосване.
Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи
На 18 януари в стари времена хората слагали в джоба си стрък от бодил, приготвен през лятото. Това растение се смята за защита от зли духове. На Атанасовден на прага винаги се слагало стръкче трън. Смятало се, че този амулет няма да позволи на тъмните сили да влязат в къщата.
История на празника
Православният празник 18 януари (31 януари стар стил) е денят на паметта на Свети Атанасий и Кирил, архиепископи на Александрия.
Атанасий Велики е един от отците на църквата. Той е роден през 297 г. в Александрия и познава Светото писание от дете. Веднъж заедно с други деца той играел на брега на морето: децата християни решили да кръстят своите приятели езичници. Атанасий бил избран за "епископ" и той извършил кръщението, повтаряйки думите, които чул в църквата по време на тайнството. Александрийският патриарх Александър ги наблюдавал от прозореца. Той заповядал да извикат децата и техните родители при него. След като разговарял с тях, той се убедил, че Атанасий е извършил кръщението според църковните разпоредби, поради което призна тайнството за валидно и го допълнил с потвърждение.
Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи
Когато Атанасий пораснал, той станал свещеник. Заедно с патриарх Александър присъствал на Първия вселенски събор и там се изказал с опровержение на ереста на Арий. По-късно Атанасий е бил избран на Александрийски престол; светецът управлявал църквата в продължение на 47 години и през това време преживява много гонения от арианите.
Неговите писания, коментари към Светото писание и биографии, по-специално на св. Антоний Велики, са оцелели до наши дни.
***
Свети Кирил е най-големият богослов. За живота му не се знае много. Той е роден в Египет, в знатно християнско семейство през втората половина на 4 век. Чичо му бил архиепископ на Александрия и той също преподавал на Кирил. Самият Кирил бил роднина на Атанасий Велики.
През 412 г. Кирил заел Александрийския престол. Той станал един от най-влиятелните хора в Александрия, противопоставяйки се на различни клонове на езичеството и затваряйки негови храмове, той водил постоянна борба срещу еретиците, а по-късно изгонил евреите от Александрия.
Какъв църковен празник е на 12 януари - традиции и обичаи