Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10-те генетични заболявания, които може да наследите по майчина линия

22 септември 2021, 17:40 часа

За съжаление от гените от нашите родители можем да вземем не само положителни качества и белези по външния вид, а и някои заболявания. Ето кои 10 може да получите по майчина линия или да бъдете по-предразположени към тях.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Сърдечни проблеми – ако трупате мазнини в коремната област, е по-вероятно да страдате от проблеми със сърцето. Хората организмът не може да пребори лошия холестерол, той влияе негативно на сърцето. За да се предпазите, се откажете от вредните навици, сладките и мазните храни, солта. Наблягайте на плодове и зеленчуци, следете холестерола и кръвното си редовно.

Ускорено стареене – има определени гени, които могат да ускорят процеса на стареене, които се предават по майчина линия. Хубаво е да започнете да се грижите за кожата си от ранна възраст, да ползвайте хидратиращи продукти и такива, които я предпазват от външното влияние на околната среда – слънце, вятър и т.н. Използвайте подходяща козметика и се хранете здравословно.

Остеопороза – при това заболяване костите стават по-слави и по-податливи към счупване. То е по-характерно за дамите. Обикновено се появява след менопаузата, когато костите губят калций и е много важно да си го набавяте от външни източници като храните, които го съдържат или хранителна добавка.  Добре е да намалите консумацията на газирани напитки, да се движите и спортувате повече.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Мигрена – още един проблем, който може да се предава генетично от майката на дъщерята. Хубаво е да намирате време за почивка, да ограничите стреса, да пиете повече вода, да се предпазвате от силната светлина и миризми, да изключите от менюто шоколада, алкохола, кафето, цитрусите и сиренето.

Ревматоиден артрит – за него се смята, че се появява заради фактори от външната среда и генетиката. Може да намалите риска от отключването му, ограничавайки цигарите, червеното месо и кафето. Посещавайте редовно зъболекар, защото парадонтитът може да доведе до ревматоиден артрит. Приемайте храни, богати на витамин С.

Безсъние – то също може да бъде причинено заради генетиката. За да намалите риска от него, не хапвайте обилно нощем преди лягане, не пийте кафе, мислете за положителни неща. Спортът също помага. Създайте си режим на ставане и лягане.

Депресивни състояния – огромна част от хората и по-точно жените страдат от депресия. Това може да бъде и генетично предадено. Това важи и за депресията след раждане. За да намалите риска от нея, се хранете балансирано, спортувайте и ограничете стреса до минимум. Изразявайте емоциите си и поставете ясни лични граници.

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Глаукома – заболяване, към което жените са по-предразположени. Хубаво е да правите редовно прегледи при офталмогол, за да сте сигурни, че очите ви са здрави. Правете физически упражнения и водете здравословен начин на живот.

Алцхаймер – за него няма лечение, но рискът от отключването му може да бъде намален. Водете балансиран и здравословен начин на живот. Ограничете вредните навици. Следете холестерола и кръвното. Осигурете си пълноценен сън. Срещайте се с приятели и позитивни хора. Поддържайте мозъка зает с научаване на нови неща.

Рак на яйчниците и гърдата – задължително ходене на профилактични прегледи, ограничете тютюнопушенето и алкохола.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес