Технически надзор при грижата за асансьора-убиец от „Цариградско шосе” 103 е упраженен за последно на 6 април, 2012 година. Това обясни управителят на фирма „НБ Лифтконтрол” Максим Димитров, която отговаря за техническия надзор на съоръжението.
Още: Националното следствие поема разследването на катастрофата край Телиш (ОБЗОР)
Още: Поредна тежка катастрофа, този път край село Абланица
На въпрос дали техническият надзор е установил какви са били двете носещи въжета, Димитров отговори, че те са били еднакви. Имам съмнения, че е правен ремонт, за който не сме уведомени, добави той в сутрешния блок на Нова телевизия.
Попитан защо за последен път е направен преглед преди две години, Димитров отговори, че наредбата вече е нова и технически надзор се осъществява не на една година, а на три години.
На въпрос дали е дезактивирана нарочно спирачната система на асансьора, за да не се викат фирми за ремонт, Димитров отвърна, че такова нещо никога не е твърдял.
Още: Заради случая в Пловдив: Заместник-директор на ГДБОП се раздели с поста си
Още: Магистрати излизали разревани от срещи с Петьо Еврото, заплашвал ги с несъществуващи компромати
Междувременно Илия Златанов от Асоциация на производителите и вносителите на асансьори заяви, че от 2007 година за няколко години е имало две фирми – и двете с основно име „Лифтконтрол”, които са отговаряли за техническия надзор на асансьорите в България. Това стана заради връзки в Инспектората на МИЕ – въпросният г-н Димитров е също един от тези връзкари. За всичко това сме уведомявали и полиция, и прокуратура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стрелба в София заради бутилка алкохол
Още: "България няма деца за убиване": Протест след смъртта на 12-годишната Сияна
Нямате представа за каква мафия говорим. Направи се схема за лицензиране на фирми по отношение на асансьорния надзор и се точеха пари, каза Златанов.
Само неграмотен човек може да каже, че не трябвало да е добавят още две въжета и да станат четири при асансьора-убиец, категоричен беше Златанов. Евронормата е минимум три въжета т.е. да има девет пъти презапасяване, добави той. Председателят на ДАМТН Стефан Цанков обясни, че днес ще има проверка и ще се установи дали е трябвало въжетата да са повече според товароподемността. Днес ще разберем дали е деактивирана спирачната система в случая – има такива случаи, призна Цанков.
По думите на Цанков излезе, че за да е сигурен някой, че асансьорът в блока му е сигурен, трябва да се обърне директно към ДАМТН. Може да стане и чрез имейл – това задължение ни е заложено по закон, обясни той.
Още: България в центъра на международна схема за измами с ДДС, Европрокуратурата я разкри
Още: "Барселонагейт" и незаконен запис: Делото по сигнала на Сарафов срещу Гешев е прекратено