Четирима български граждани и един румънец са изпратени на съд от Националната дирекция за борба с корупцията на Румъния (НДБК) заради нанесени щети на румънската хазна от 45 милиона евро, предаде в. "24 часа".
Още: Официално: Двама са загинали при влаковата катастрофа до София
Още: Тежка катастрофа с два влака до София: Има пострадали
Случаят касае измама с доставка на хранителни продукти за бедни румънц - бяло брашно и слънчогледово олио (36 250 тона бяло брашно в пакети от по един килограм и 17 170 070 литра олио в еднолитрови бутилки). Оказва се, че е направена доставка на едва една трета от договореното с Румънската агенция за разплащания в земеделието APIA.
На съд отиват Иван Танев (задочно) и Мила Георгиева, които са контролирали българската фирма "Ви Ем Корпорейшън", която печели търга с банкова гаранция от 31 млн. евро. Обвинението е в подстрекаване към използване или недобросъвестно представяне на фалшиви, неточни и непълни документи.
Иван Танев е син на бившия министър на земеделието Георги Танев. Той е издирван от Интерпол за данъчни измами и пране на пари. Неговата съратничка Мила Георгиева беше арестувана в Белград и екстрадирана в България още преди години. През 2015 година тя отново е арестувана с обвинение, че е начело на организирана престъпна група, която МВР нарича "Килърите". Георгиева е дъщеря на Христо Кулишев, който беше начело на митниците по време на югоембаргото.
Още: Шестима арестувани за изнудване на длъжници с насилие и заплахи (СНИМКИ)
Още: Актьорът Димо Алексиев е на свобода?
Освен тях, в Румъния ще бъдат съдени и адвокат Снежинка Стойкова и Стефка Стоева, която е представяла българската фирма на територията на Румъния, по обвинения в използване или недобросъвестно представяне на фалшиви, неточни или непълни документи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ръст на случаите на домашно насилие в Монтанско през декември 2024 г.
Още: Задържаха майка за домашно насилие над детето си в Разградско
Румънският гражданин, който ще бъде съден по делото, се казва Сорин Адриан Гъздак и е управител на румънска фирма. Агенция "Аджерпрес" допълва, че той е зет на бившия сенатор Чезар Мъгуряну. Гъздак е обвинен в съучастие.
Според румънските прокурори подсъдимите Иван Танев и Мила Георгиева са принудили Снежинка Стойкова, която е представлявала фирмата в отношенията с румънските власти, да внесе редица фалшиви документи, благодарение на които фирмата е спечелила двата договора за доставка на хранителните продукти. Част от документите са били подписани и от подсъдимата Стефка Стоева. А Гъздак е изготвил оферта към българската фирма, според която е излъгал, че чрез неговата фирма може да достави 37 000 тона брашно на цена от 235 евро на тон. Тази оферта е била внесена от българската фирма в агенция APIA в рамките на обществената поръчка.
По двата договора за доставка APIA дава аванс от почти 19 млн. евро както и над 63 млн. тона ечемик, като следва да получи бяло брашно срещу ечемика. Получено е обаче едва 30% от договореното количество по двата договора.
Още: Маскиран и въоръжен обра офис за бързи кредити в Хасково
Още: Внимание: Фалшиви сайтове предлагат винетки на по-високи цени
Националната дирекция за борба с корупцията отбелязва, че чрез същия обвинителен акт се отделя от случая и продължава разследването по отделно дело, в което обвиненията са за пране на пари, като се има предвид, че сумата, получена от българската фирма (пряко или чрез продажбата на ечемика), са били прехвърлени последователно в няколко банкови сметки извън Румъния с цел прикриване на незаконния им произход и реалните им ползватели. В скандала беше замесена и българската Първа инвестиционна банка (ПИБ) - защото тя издава банковите гаранции за обществената поръчка, но в началото на 2019 година банката доказа пред румънския съд, че не е замесена в престъпление. Пред съда стана ясно, че APIA, вместо да преведе авансово дължимите средства по сметката на "Ви Ем Корпорейшън" ЕООД в ПИБ, ги превежда в друга банкова сметка извън България - в Кипър, откъдето парите безследно изчезват. Преди това имаше наложен запор на 44 млн. лева в банката.
Делото ще се гледа в Апелативния съд на Букурещ.