Революционна промяна относно използването на наркотици от страна на шофьори предлагат министрите на здравеопазването Христо Хинков, на вътрешните работи Калин Стоянов и на правосъдието Атанас Славов. Употребата на 7 вида наркотици зад волана вече няма да се доказва с установяването на каквото и да е било наличие на тези вещества в кръвта, а само ако са достигнали или надвишават определени прагове.
Предложените промени касаят Наредба № 1 от 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. Текстът вече е пуснат за обществено обсъждане, предаде „Лекс“.
За всички останали наркотици извън посочените 7 няма прагове – т.е. употребата им ще се приема за доказана с установяване на присъствието им в кръвна проба, без значение каква е концентрацията им.
Още: ВМА започва да обработва проби за алкохол и наркотици денонощно
Кои са 7-те наркотика, за които се предлагат гранични стойности?
1. За амфетамин (AMP) доказана употреба е налице при концентрация в кръвта равна или по-висока от 25 нг/мл.
2. За метамфетамин (MET) – 25 нг/мл.
3. За 3,4-метилендиоксиметамфетамин (MDMA) – 25 нг/мл.
4. За тетрахидроканабинол (THC) се изследват две вещества и за всяко има съответен праг:
а) за тетрахидроканабинол – 1 нг/мл
б) за карбокси-Δ9-тетрахидроканабинол – 10 нг/мл.
5. За кокаин (COC) също се изследват две вещества, за които има съответните прагове:
а) кокаин – 10 нг/мл
б) бензоилекгонин – 75 нг/мл
6. За хероин (HER) се изследват:
а) 6-моноацетилморфин – с праг 5 нг/мл
б) морфин с праг от 10 нг/мл
7. За морфин (MOR) прагът е 10 нг/мл.
Снимка: iStock
В проекта е предвидено и как се извършва изследването за употреба на тези седем вида наркотици. „Изследването за употреба на наркотични вещества от приложение № 5 се извършва еднократно с ползване на деутериран вътрешен стандарт, добавен към изследваната проба, и отчитане чрез прилагане на линеен калибрационен модел. Работният обхват на калибрационната зависимост се проверява чрез анализ на референтен материал с известна концентрация в деня на изследването на пробата, като се допуска отклонение до 10% спрямо неговата стойност“.
При необходимост от изследване на контролната проба кръв е предвидено същата да се извършва само в лабораториите, които към момента разполагат с повече от трима специалисти с опит в областта на съдебната токсикология.
Още: Депутатите увеличиха годините за затвор за смърт на пътя
Мотивите
Министрите, които предлагат промените, се аргументират с това, че предложените стойности са „възприети в редица страни от Европейския съюз, кореспондиращи с характеристиките на ползваните у нас и в Европа тестове за предварително изследване за употреба (чрез изследване на орална течност)“.
„Въвеждането на посочените прагови стойности елиминира сега задаваните от съдебните състави въпроси към експертното изследване, касаещи времето на употреба на наркотичното вещество с оглед дефиниране на субективната страна на деянието, а именно доколко управлението на МПС е извършено непосредствено след употреба на наркотично вещество или негов аналог, както определя НК, и доколко водачът е наясно с това. По този начин категорично и еднозначно, въз основа на обективен аналитичен критерий, ще се доказва съответната непосредствена употреба на наркотичното вещество“, гласят мотивите.
Още: Нови 4 лаборатории ще правят изследвания след положителен тест за наркотици
Ще може ли шофьор да отказва тест?
Отбелязано е, че полевият тест може да се използва само за предварителен индикатор за употребата на наркотици. Употребата на наркотични вещества или техни аналози, установена с тест, се потвърждава с химико–токсикологично лабораторно изследване на кръвна проба.
В текста се казва, че ще има и случаи, в които за потвърждение на теста ще се използва не кръв, а слюнка. Това ще се случва, когато шофьорът откаже да даде кръвна проба и ще се използва остатъкът от слюнка от полевия тест за дрога. Освен това проектът предвижда отказът от медицинско изследване и предоставяне на кръвна проба да се декларира на място, в момента на полицейската проверка.
Още: Идея на управляващите: Никой да не може да отказва кръвна проба (ВИДЕО)
В проекта се предлагат промени и за друга ситуация от практиката – когато шофьорът откаже да бъде тестван на пътя, но се съгласи да отиде да даде кръвна проба. В тези случаи полицаите издават талон за изследване и определят срок за явяване в болницата. Според тримата министри практиката показва, че в тези случаи „непридружаваното лице често пъти декларира употреба на алкохол и/или наркотични вещества в този прозоречен период от време, което на по-късен етап затруднява установяването на обективната истина“. Затова сега се предвижда полицаите да съпровождат шофьора до болницата, когато откаже тест за алкохол или наркотици на пътя, но иска да даде кръвна проба.