Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата е осъдена да плати близо 2 милиона лева за делото "Октопод"

14 август 2022, 18:36 часа • 8383 прочитания

Прокуратурата е осъдена да плати 1 800 000 лв. на частна фирма заради скандалното мегадело "Октопод", съобщава BIRD.BG, цитирана от в. "Сега".

Рекордното обезщетение е постановено с решение на Върховния касационен съд от 12 август. То не подлежи на обжалване.

Дружеството "Голд Лизинг" ООД е с предмет на дейност даване под наем и оперативен лизинг на леки и лекотоварни автомобили. През 2010 г., когато вътрешен министър е бившият втори в ГЕРБ Цветан Цветанов, полицията нахлува в офиса на фирмата и ударно изземва всички служебни компютри и десетки чували с документи. Това се случва в рамките на мегаоперацията „Октопод“.

В медиите излизат множество публикации, че „Голд лизинг“ е част от пипалата на „Октопод“- а и че чрез дружеството са прани престъпни пари. След шумната акция бяха образувани три основни дела. Те станаха популярни като „Голям Октопод“, в който останаха тежките икономически престъпления, „Нежен Октопод“ – за сводничество и проституция и „Малък Октопод“ – за рекет и принуда. До съд стигна само последното. Документите, иззети от „Голд лизинг“ през 2010 г., са по т. нар. „Голям Октопод“, а делото за него беше прекратено на 27 февруари 2014 г.

След акцията дълго време прокуратурата отказва да върне на "Голд Лизинг" компютрите и документацията или най-малкото да ѝ предостави копия, за да може да продължи търговската си дейност. И така четири години, докато накрая през 2014 г. прокуратурата тихомълком прекратява досъдебното производство. Въпреки това обаче, държавното обвинение продължава да не връща на фирмата активите, необходими за дейността и. Междувременно фирмата фалира.

Върховният касацинен съд се опира на практиката на Съда на Европейския съюз и Европейския съд по правата на човека, за да обоснове решението си, с което определя размера на обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди.

"С оглед изложеното, решението на въззивния съд в частта, с което е отхвърлен иска за заплащане на обезщетение за имуществени вреди за разликата над 802 408,92 лв. до размера от 1 021 319,19 лв., т.е. за сумата от 218 910,27 лв., следва да бъде отменено, а искът – уважен до посочения размер", казва ВКС. Към тази сума се присъждат и законната лихва върху главниците от 10.02.2015 г., с което обезщетението, което прокуратурата трябва да плати на фирмата "Голд лизинг" набъбва значително. Освен това държавното обвинение ще плати 29 421,73 лв. разноски за трите съдебни инстанции.

През февруари 2015 г. "Голд лизинг" завежда гражданско дело срещу прокуратурата, като претендира за обезщетение за имуществени вреди в размер на 1 638 441.99 лв. Три години по-късно Софийският апелативен съд постановява, че прокуратурата трябва да плати на компанията 802 408.92 лв. обезщетение, както и 78 763.48 лв. за съдебни разноски.

Така делото стига до ВКС.

Върховните съдии се опират на практиката на Съда на Европейския съюз и Европейския съд по правата на човека, за да мотивират решението си за размера на обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди. Съдът приема, че е накърнена репутация на дружеството и има нарушаване на нормалното му управление за продължителен период от време.

Снимката е архивна.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес