Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окончателно: Осъдиха бившия депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев

17 ноември 2024, 17:00 часа • 1744 прочитания

Върховният касационен съд потвърди осъдителната присъда на бившия депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев. Той бе осъден за укриване на данъци в особено големи размери. От съдебния акт става ясно още, че е потвърдена и наказателната конфискация срещу Гамишев, в пълния претендиран размер от 202 138,18 лева.

Казусът

Димитър Гамишев бе признат за виновен в това, че в периода от 11.05.2012 г. до 31.03.2016 г. пред ТД на НАП гр. София, офис Благоевград, в качеството си на управител и представител на фирма от Гоце Делчев, е потвърдил неистина в Годишни данъчни декларации за 2012 г., 2013 г., 2014 г. и 2015 г., в които е отразил фактури по несъществуващи сделки с контрагенти. Според обвинението той е използвал неистински документи при водене на счетоводството – данъчни фактури от тези дружества и използвал документи с невярно съдържание, при предоставяне на информация пред органа по приходите – дневник за покупки за 7 месеца, приспаднал неследващ се данъчен кредит, като по този начин е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения за 202 138,18 лева, от които ДДС за внасяне в размер на 134 758.78 лева и годишен корпоративен данък по ЗКПО в размер на 67 379.40 лева.

Още: Съдят бивш депутат от ГЕРБ за над 200 000 лв. неплатени данъци

На 28.02.23 г. подсъдимият е признат за виновен и осъден за извършено от него престъпление по чл.255,ал.3 вр.ал.1, т.т.2,6 и 7 вр. чл.26,ал.1 НК и в съответствие с чл.54 НК и му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от три години, изтърпяването на което е отложено за срок от четири години на основание чл.66, ал.1 НК. Определено е и наказание конфискация на Ѕ идеална част от имот-апартамент. Подсъдимият е осъден да заплати на държавата, представлявана от Министъра на финансите, обезщетение за имуществени вреди в общ размер на 202 138,18 лв.

Димитър Гамишев обжалва присъдата и с решение през юли тази година цитираната присъда е изменена в наказателно-осъдителната й част, като наложеното на дееца наказание е намалено на две години и шест месеца лишаване от свобода при прилагане разпоредбата на чл.55,ал.1,т.1 НК. Респективно е намален и изпитателният срок на условното осъждане на три години. На основание чл.55,ал.3 НК изцяло е отменено наказанието конфискация.

Още: Депутат от ГЕРБ, осъден условно за смърт на пътя и заподозрян в укриване на данъци, депозира оставка

Срещу този съдебен акт е постъпила жалба от подсъдимия чрез неговия защитник, в която се иска отмяна на решението и оправдаване на дееца; алтернативно се настоява за отмяна на решението и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на САС. По отношение на гражданския иск не е взето никакво отношение. В съдебно заседание пред ВКС подсъдимият и неговият защитник поддържат жалбата, със залегналите в нея възражения и искания.

Още: Депутат, осъден за убийство на пътя, продал фирма с почти 200 000 лева дълг на малоимотен

В решението се обяснява, че ВКС е съд по правото и не може да променя установената от въззивния съд фактическа обстановка, нито сам да установява нови фактически положения, като се произнася единствено по съобразяването на доказателствената и оценъчна дейност на ревизирания съд. Затова ВКС при първо и второ редовно разглеждане на делото пред него не може да бъде приканян да прави преоценка на доказателствата, каквото по същество е изискването по жалбата, след което сам да изведе фактология, която да приеме за непрестъпна. Това означава да се произнася по необоснованост на атакувания съдебен акт. Върховните магистрати посочват още в мотивите си, че оправдаване на осъдения е възможно единствено, ако долната инстанция е установила непрестъпни фактически положения и въпреки това да е осъдила дееца. Такова поведение не се наблюдава в конкретния казус, категорични са от ВКС.

Още: Официално: Димитър Гамишев от ГЕРБ вече не е депутат

Върховните съдии също така обясняват, че в решението на второстепенния съд детайлно са разгледани данъчните фактури, въз основа на които подсъдимият е претендирал данъчен кредит по ЗДДС, а и са дадени ясни разяснения защо те не легитимират реално извършени сделки. „С неверните и неистински данни относно продажбите несъмнено е бил манипулиран крайният данъчен резултат. По делото е събран достатъчен доказателствен материал, показващ отсъствие на движение на стоки и парични средства между съконтрахентите по сделките, включени в представените от подсъдимия справки – декларации по ЗДДС. Тези доказателства са били установени и от извършените насрещни проверки на дружествата, чиито наименования са фигурирали в процесните фактури, подписани от подсъдимия Г., и предавани на св.Т. за осчетоводяване. Също така чрез заключението на съдебно-счетоводната експертиза и чрез данни от банкови институции е било установено, че няма реални парични преводи по доставки към съответно посочените сметки на всичките относими към обвинението фирми“, пише в съдебния акт.

В крайна сметка Върховният касационен съд оставя в сила решение №239/03.07.24г., постановено по В.Н.Д.519/23г. по описа на Софийски апелативен съд. Решението е окончателно.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес