Национална мрежа за децата (НМД) настоява за незабавни и координирани действия от страна на институциите за проверка на сигнала и предприемане на действия и подкрепя призива на родителите на детето, жертва на сексуално насилие в IV-то помощно училище в София.
От организацията също така искат и отговор от страна на институциите, съгласно действащото законодателство в страната, по следните въпроси:
- Задвижен ли е координационният механизъм за работа в указаните срокове?
- Регистриран ли е случаят от органите на МВР? И кога?
- Направена ли е оценка на сигнала от Отдела за закрила на детето в рамките на 24 часа от неговото подаване?
- Сформиран ли е мултидисциплинарен екип по случая, който да подкрепи оценката на случая в рамките на 24-те часа след подаване на сигнала?
- Включва ли мултидисциплинарният екип представители на доставчици на услуги и специалисти с експертиза и опит, които могат да подкрепят изпълнението на плана за действие и подкрепа на детето и семейството?
- Информирана ли е Държавната агенция за закрила на детето за необходимостта от предприемане на кризисна интервенция и предприети ли са действия за психологическа подкрепа на детето и семейство?
- Предприети ли са необходимите действия от страна на Ръководството на IV-то помощно училище в София за изясняване на обстоятелствата около случая и закрила на другите ученици?
Днес Национална мрежа за децата ще внесе становище по случая към Главна прокуратура, Омбудсмана на Република България и отговорните институции.
От организацията посочват, че този случай показва, че всички институции, които работят с деца спешно трябва да въведат процедури за всички, работещи пряко с тях, които да гарантират механизми за подбор на персонала, неговото обучение и супервизия с цел превенция на сексуалното насилие.
Такъв механизъм в България все още не е въведен в училищата, детските градини, полицията и съда.
Припомняме, че по силата на приложение 1 към Координационния механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция, получилият сигнала орган (Дирекция „Социално подпомагане“/Отдел за закрила на детето, Държавна агенция за закрила на детето или МВР ) е длъжен да уведоми за това останалите незабавно до 1 час от регистриране на сигнала, включително по телефон и факс.