През 2016 година в Пловдив са станали най-много тежки катастрофи с жертви на глава от населението. Това показва продължаващия анализ на Съюза на българските автомобилисти (СБА) за рисковете и факторите, които водят до трагични случаи на българските пътища.
През изминалата година в Европейската столица на културата – Пловдив, са регистрирани 1049 тежки пътнотранспортни произшествия със 73-ма загинали. Сред основните причини за катастрофите са шофирането с несъобразена скорост, неподаването на сигнализация, извършването на непозволени маневри и отнемането на предимство.
Друг проблем, който все по-често се оказва причина за трагични случаи, е шофирането в нетрезво състояние или под въздействието на наркотични вещества. Средно всяка десета катастрофа в България е довела до смъртен случай, като общо в страната са регистрирани 7404 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 708 души, а ранените за близо 10 000 души.
В София се отчита спад на произшествията и загиналите в катастрофи. За 2015 броят им е бил 63-ма души, а през 2016 – 42-ма. София и Силистра са и единствените два града, в които няма загинал пешеходец.
Преди време експерти съобщиха, че през лятото произшествията са 2 или 3 пъти повече, както и жертвите на пътя, в сравнение със зимните месеци, тъй като през този период движението е изключително интензивно, което означава много участници в движението. Затова шофьорите трябва да бъдат още по-внимателни през летните месеци.
От СДВР пък разпространиха видео, което показва записи на брутални катастрофи, причинени от висока скорост. Така от полицията се надяват, че ще засилят бдителността на водачите.