Правната комисия в НС прие с единодушие промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които бяха представени прокуратурата и внесени в парламента от депутати от различни парламентарни групи, предаде БГНЕС.
Промените се отнасят за мерките за процесуална принуда. На първо четене за тях гласуваха 15 депутати, против и въздържали се нямаше.
Припомняме, че може би най-популярните и считани за най-важни промени са искането да се отнемат документите на лица, на които е наложена забрана за напускане на страната и издаването на специални документи в такива случаи, както и, че при мярката „домашен арест” се прилага контрол с електронно средство за наблюдение (гривна). И, разбира се, ново определение на „подписка” - забрана за обвиняемия да напуска местоживеенето си без разрешението на съответния орган и въвеждане на система за контрол за спазване на тази забрана посредством периодична регистрация в службите на МВР. Скандалното е, че сега самият Сотир Цацаров не знае колко са лицата, които имат забрана да напускат България.
"И по настоящем в случаите, когато се взема мярка за неотклонение "задържане под стража" или в други хипотези, личната карта се отнема от лицето като принудителна административна мярка – това са разпоредбите на чл. 74 и 75", обясни той. В случая се предлага отнемане на документите, чрез които лицето може да пресече държавната граница и вместо тях се издават заместващи документи", каза главният прокурор.
При внасянето на поправките Цацаров дори посочи, че например за мярката за неотклонение "домашен арест" се предлага и максимален срок, в който тя може да трае. До настоящия момент такова нещо не е съществувало. "Не мисля, че нарушение на човешките права представлява въвеждането на практики, които в огромната част от европейските страни или в групата страни, които ние отдавна сме свикнали да казваме, че са утвърдени правови държави са просто утвърдена практика и законодателни решения. Ние не сме измислили нещо ново", каза той.
За предложението подсъдимият да е задължен да присъства и на заседанията на втората инстанция на съда по дела с обвинение за тежко престъпление, Цацаров обясни, че смисълът е докато там тече делото "да не чакате на Бахамите резултата и от там да решите какво да правите", каза той.
"Към настоящия момент системата за превенция на неотклонението граничи към нулата", заключи Сотир Цацаров при внасянето на поправките в НПК.