Директорката на 4-то помощно училище, което се прочу със скандала "Ана-Мария", няма да получи наказание засега.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
"Ако в момента вземем решение за наказание, то ще бъде нарушение на процедурата, което означава, че ще падне в съда." Това заяви служебният министър на образованието Румяна Коларова на брифинг в МС относно това дали има дисциплинарни наказания в 4-то помощно училище във връзка със случая на Ана-Мария.
Коларова обясни, че МОН е получило писмените обяснения на директората на 4-то помощно училище. Комисията ще обсъди всички документи и ще вземе решението си.
Искаме да спазим процедурата, защото всяко нарушение на процедурата дава основание за обжалването на решението, добави служебният министър.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Припомняме, че проверката на МОН на 10 октомври показа, че при оплакването от страна на майката на Ана-Мария за липсващото бельо на дъщеря й, персоналът не е идентифицирал проблема, поставен от родителите, като ситуация за дете в риск и не е задействал Координационния механизъм за действие при деца в риск, съобщиха от МОН.
Проверката сочи, че в помощното училище не са предприети ефективни действия за сътрудничество и комуникация с родителите. Освен това са налице и пропуски във воденето на училищната документация.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Според зам.-министъра на образованието Ваня Кастрева предвид тежестта на нарушенията, ще се предложи резултатите от проверката да се разгледат от дисциплинарната комисия в МОН и тя да реши какви наказания да се наложат. Те, обаче, са най-вероятно глоби - до около 1000 лева.
"Случаят с Ана-Мария е изключително важен и деликатен, затова ние вече инициирахме поредица от срещи с неправителствени организации, с ДАЗД и АСП, с МВР. Целта ни е да изработим заедно специален механизъм за превенция на риска в образователната система. За мен в едно успешно общество нещата се случват, когато всички вървим в една посока и работим в екип", каза Кастрева.
Тогава тя увери родителите, че те трябва също до участват със своите предложения при създаването на механизма.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата