Майката на Марио Николов е осъдила прокуратурата заради делото по САПАРД

29 ноември 2021, 14:18 часа • 4264 | прочитания

Прокуратурата вече е осъдена да плаща обезщетение заради 15-годишното разследване и последвалото дело за източване на над 14 млн. лева по програма САПАРД, което тази година приключи по давност без осъдителни присъди.

Още: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"

Още: Скрити в тайник: Хванаха над 34 кг кокаин край Видин

Подсъдими в процеса бяха бизнесменът Марио Николов, съпругата му Марияна и още шестима души, които сега могат да заведат искове срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Това обаче вече е направила майката на Марио Николов – Елена, която дори и не се е изправяла пред съд за измамите по САПАРД, а е била само обвиняема и разследването срещу нея е било прекратено още преди пет години, показва проверка на „Лекс“.

През 2019 г. Елена Николова е предявила иск за 100 000 лева срещу прокуратурата за неимуществени вреди от незаконното обвинение срещу нея. Разследването започнало през 2007 г. за това, че през 2004-2005 г., като представител на фирмата „Елпин трейд“, Елена Николова и синът ѝ Марио неправомерно са изнесли в Европейския съюз (ЕС) замразени заешки бутчета от Китай за около 4 млн. лева.

Случаят бил посочен в доклад на европейската служба за борба с измамите – ОЛАФ и според прокуратурата е ставало дума за измама в особено големи размери и е особено тежък случай. Тя се изразявала в това, че в документите пишело, че китайските бутчета са от Аржентина, а Николови получили от европейски фондове над 3,7 млн. лева, колкото била продажната цена на заешкото месо в Германия, Франция и Испания.

Още: Крият ли полицаи престъпления във Велинград? Проверяващите спят в хотел, свързан с проверяваните

Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място

Делото срещу тях било прекратено от градската прокуратура през 2015 г. поради несъставомерност на деянията, но след това апелативната прокуратура отменила постановлението, тъй като преценила, че е извършено друго престъпление – контрабанден износ на заешките бутчета. Прокуратурата им повдигнала новите обвинения, но и това дело било прекратено година по-късно.

В началото на тази година Софийският градски съд е осъдил прокуратурата да плати на Николова обезщетение от 20 000 лева, но решението е било обжалвано и от нея, и от държавното обвинение.

Наскоро Софийският апелативен съд намали обезщетението на 8000 лева. От решението му става ясно, че Николова е преживяла негативни емоции през цялото време на разследването, но най-силни са били в първата година от образуването му. Тогава тя станала агресивна към колегите във фирмата, която фалирала през 2009 г., но и към синовете си. Съпругата на единия е дала показания и споделила, че Елена Николова обвинявала децата си за положението, в което се намирала и особено за това, че от човек с финансови възможности, в бъдеще щяла да бъде зависима от други. В решението на съда се казва дори, че Николова изпитвала „ненавист“ към тях за известно време.

Нейна колежка пък е свидетелствала как Николова разказвала за разпитите в полицията и затова, че я обвинявали за престъпление, което не е извършила, а можела да влезе в затвора за 10 години, където не вярвала, че ще издържи. Този страх се засилил след един от разпитите, където се държали изключително грубо с нея. Била заведена в подземие, където разпитващият ѝ казал, че я очакват 10 г. „строг тъмничен затвор“. Това станало после основната ѝ мисъл, страхувала се и когато я търсели от непознат номер, тъй като допускала, че ѝ звънят от полицията. Изпитвала страх от полицаи на улицата и започвала да мисли дори за самоубийство.

Още: Захари Карабашлиев постави прокуратурата натясно за смъртта на майката на разследван български европрокурор

Още: Нает като “муле“: Младеж спаси баба от ало измамници

Заради стреса станала хаотична, а преди това била много добър мениджър. Отслабнала драстично. След един разпит се върнала в офиса, където трябвало да се вземат важни решения за фирмата, но Николова не била в състояние и постепенно бизнесът започнал да страда.

Бившата ѝ колежка разказала как веднъж отишла с Николова до пощата, за да си вземе пенсията, понеже вече се страхувала и да излиза сама. Там служителката казала, че не може да ѝ преведе парите, защото имало наложени запори и Николова се разплакала.

Според апелативните съдии обаче, въпреки тежките обвинения и продължилото близо 9 години разследване, тревогите и влошеното здраве на Николова, справедливото обезщетение за нея е само 8000 лева. Съдът отбелязва, че на Николова не е била наложена мярка за неотклонение и по разследването за измами дори не е била привлечена като обвиняема, макар да се е водило срещу нея, а другото обвинение също не е стигнало до съд.

„Освен вследствие намесата в живота ѝ на държавната репресия, очевидно ищцата е кумулирала сериозно напрежение, включително е проявявала вербална агресия към синовете си, които е смятала за виновни за случилото се, което само по себе си е също е източник на негативни изживявания. От друга страна обаче, от свидетелските показанията е видно, че те не са изоставили майка си, а са продължавали да я подкрепят, както морално, така и финансово. Колегите в офиса ѝ също са изразили съмнение относно вината ѝ, тъй като документацията не показвала да са налице законови нарушения, т.е близкото ѝ обкръжение не само не ѝ е обърнало гръб, а я е подкрепяло“, се казва в решението на САС, което може да бъде обжалвано и пред Върховния касационен съд.

В него съдиите отбелязват, че в този период е било висящо и голямото дело по САПАРД, по което подсъдим е бил синът ѝ Марио, заради което може да се приеме, че майка му също е изпитвала тревоги и притеснения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес