Министърът на правосъдието Данаил Кирилов предложи на Висшия съдебен съвет да освободи от длъжност Андон Миталов от Специализирания наказателен съд.Това съобщиха от Министерството на правосъдието, цитирани от БГНЕС.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Искането бе депозирано пред Съдийската колегия към ВСС, която трябваше да прецени дали да освободи съдията от Специализирания наказателен съд като преди това образува дисциплинарно производство срещу него.
След 3-часово закрито заседание, на което магистратите разгледаха искането на министър Кирилов, беше решено, че такава дисциплинарна проверка ще бъде започната. "За" това решение са гласували 7 магистрати, а 4-ма са гласували "против", съобщи БНТ.
Членовете на дисциплинарния състав са Даниела Марчева, Боряна Димитрова, Атанаска Дишева, която е докладчик. При дисциплинарното производство ще се събират доказателства и за уронване на престижа на съдебната власт, пише 24 часа.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев уточни, че до този момент във Висшия съдебен съвет не са постъпили доказателства от Държавния департамент, Антикорупционната комисия и прокуратурата. Те бяха поискани преди 10 дни от Съдийската колегия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
До 2 месеца дисциплинарният състав трябва се събере. За момента съдия Миталов остава на работа.
"По-страшното е, че с това действие на министъра на правосъдието в съдебната власт се настани политиката и още повече геополитиката", коментира председателят на ВКС Лозан Панов.
Той съобщи, че днес на обяд в Съвета е получено писмо от Антикорупционната комисия, а в него се казвало, че информацията е класифицирана.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
ПРЕДИСТОРИЯТА
Проблемите на съдия Миталов с българската правосъдна система се появиха след като държавният секретар на Майк Помпео го посочи като "замесен в корупция" и забрани на него и близките му да влизат в САЩ. До момента единственото известно за съдия Миталов е, че той разреши на заподозрения в шпионаж за Русия Николай Малинов (Русофили) да напусне България, за да получи награда от Владимир Путин. Миналият ноември тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров поиска Инспекторатът към ВСС да провери това решение. Проверката приключи без реален резултат, защото се оказа, че инспекторатът няма такива правомощия. ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ.
Все още не е приключила проверката на ВКС по случая "Миталов", тя обаче няма как да приключи стана ясно от думите на председателят на Касационния съд Лозан Панов, защото все още се очакват отговори дали съдията е бил проверяван във времето. ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ.
Това е второ такова искане на правосъдния министър в рамките на последния месец. ХРОНОЛОГИЯТА ТУК Миналата седмица съдебните кадровици отказаха да се произнесат и му поискаха доказателства от правосъдния министър, че спецсъдията е извършил тежко нарушение.
В петък министърът на правосъдието внесе допълнение към искането си, по което днес трябва да се произнесе Съдийската колегия. Според Кирилов, разрешавайки на разследвания за шпионаж председател на движение "Русофили" Николай Малинов да пътува до Москва, Андон Миталов е нарушил служебните си задължения, с което е накърнил престижа на съдебната власт. ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ
Веднага с избухването на скандала съдия Миталов излезе в болничен, преди седмица обаче се върна на работа. ПОДРОБНОСТИ.