Няколко десетки хиляди в България са под карантина заради съмнения, че може да са болни от коронавирус или че са болни от коронавирус. Това заяви началникът на ГД "Национална полиция" главен комисар Христо Терзийски.
Между 24 и 25 000 души дневно са под 14-дневна карантина, т.е. със съмнения, че може да са болни, стана ясно от думите на Терзийски пред Нова телевизия. Основният начин на проверка е проверка на адрес. Ако човекът не бъде намерен, се предава доклад на прокуратурата и съответният прокурор решава за досъдебно производство. 14 пъти е правена справка по трафични данни – т.е. следене по телефона, като и в 14-те случая имало движение. Няма автоматизиране на процеса – първо ни се подава сигнал, тогава проверяваме, увери Терзийски пред Нова телевизия.
702 производства за нарушени карантини е имало до 17:00 часа вчера (12 април). Има 3 присъди – 2 са пробация, а една е пробация плюс глоба. По чл. 355 от Наказателния кодекс, нарушаване на наредба, правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразна болест по хората по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, се наказва с до 5 години затвор и глоба от 10 000 до 15 000 лева.
Терзийски призна, че да се събират семейства заедно не е нарушение по закон, наредба или правила, но се разчита на самосъзнанието на хората. "Не искаме да глобяваме, искаме гражданите да спазват правилата", призова той. А за случая с Красимир Каракачанов и дали ще бъде глобен полицаят каза, че мисли, че в Столична дирекция имало докладна записка. Трябвало обаче заснелият снимката да даде показания. "Ако е нарушил правилата, защо не", заяви Терзийски, който обаче не можа да каже дали Каракачанов ще бъде глобен.
По въпроса с парковете и градинките полицаят увери, че глоби се налагат по нормата между 300 и 1000 лева.
За финал Терзийски каза, че имало сериозно намаление на престъпленията, в порядъка на 25%.
Още: "Коронавирусът - Турция, Гърция и САЩ в епицентъра на новините"