По искане на Европейската прокуратура тази сряда (20 ноември) в София са били извършени 10 обиска в рамките на разследване по подозрение за измама със субсидии за реставрация на църква, финансирана от ЕС.
Още: Скрити във вратите: Хванаха близо 20 хиляди кутии контрабандни цигари
Още: Пожар горя в къща паметник на културата в Пловдив, има загинал
По време на претърсванията, извършени в Бургас, Петрич, Рила и София, са били иззети документи и доказателства, съобщават от офиса на Лаура Кьовеши.
Още: Кьовеши разкри измама с ДДС за половин милиард евро: Акция "Моби Дик" засегна и България
Кой е храмът?
Фактите датират от 2017 г., когато е проведена процедура за възлагане на обществена поръчка за проект за възстановяване на стенописи и архитектурни детайли на църква от XII в., финансиран от програмата на ЕС за трансгранично сътрудничество INTERREG IPA.
Още: Задържаха вейпове и желирани бонбони с наркотик в Пловдив
Още: Внимание: Измамници искат пари от името на НЗОК
Църквата се счита за исторически и културен паметник в България. Според източници на bTV вероятно става въпрос за византийски храм "Св. Архангел Михаил" в Рила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Деца умират по българската граница с Турция - МВР прикрива случаите и не позволява помощ?
Още: Инкасо автомобил помете кола, даде подкуп от превозваните средства
Снимка: БГНЕС
Още: Изключено е европрокуратурата да изпълнява политическа поръчка: АКФ за скандала с Портних
Още: Уникално: МВР хвана двама пияни да карат една и съща кола за по-малко от час
Още: Служители на Външно министерство арестувани на границата за контрабанда
Подизпълнител на подизпълнителя
Разследващите твърдят, че дружеството, спечелило търга, не е разполагало с необходимия експертен опит в рамките на публичната процедура и е възложило работата на друго дружество като подизпълнител. Подизпълнителят обаче също не е имал необходимите технически умения и е възложил изпълнението на трета фирма. Тя е имала необходимия опит и в крайна сметка е извършила реставрацията.
Размерът на помощта за възстановяването е 198 000 евро. Въз основа на доказателствата първият изпълнител е получил цялата сума и е платил само 70 000 евро на подизпълнителите - по този начин е задържал 128 000 евро, без да е извършил никакви дейности по проекта, в ущърб на финансовите интереси на ЕС.
Още: Кьовеши постигна рядка присъда в България, но не по големите разследвания
Разследването е проведено с подкрепата на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП).
Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните български съдилища, добавят от Европрокуратурата в прессъобщението си.
Припомняме, че България попадна под прожекторите и в друго, много по-мащабно разследване на Лаура Кьовеши: От Враца до италианската мафия: Българската следа в разследването "Моби Дик".
*Заглавната снимка е илюстративна.