Рекорден брой сигнали за онлайн престъпления срещу деца през миналата година, отчита Националният център за безопасен интернет.
Още: Задържаха мъж, продавал вейпове с психоактивни субстанции
Още: Задържаха млада жена за жестоко убийство в Ямбол
Обработените случаи са над 46 хиляди - двойно в сравнение с 2022 г. 95% от подадените сигнали са за онлайн сексуална експлоатация на деца. Това е най-високият брой случаи, обработени в последната година.
Още: Тормозът в интернет е скочил с 300%: Момичета се влюбват в насилника си
София е ученичка в 6. клас и ползва телефона си за социални мрежи и за помощ при домашните. „Имам родителски контрол, по два часа на ден, някои приложения са ми забранени“, обяснява тя пред bTV.
Още: Тежка катастрофа край Велико Търново, има загинал
Още: Заради наркотика във вейпа на починалото момче: КЗП праща 20 сайта на ГДБОП
Още: Как да предпазим децата си от кибертормоз: Съвети от експерт
Проучване на Агенцията за закрила на детето, Българска академия за сигурност и образователните власти в Пловдив между ученици от 6., 7. и 8. клас показва, че предпочитаната социална мрежа от децата е ТикТок, следвана от Инстаграм и Снапчат.
Още: Пуснаха мъжа, нападнал охранител в Спешна помощ в София
Още: Прокуратурата решава дали да повдигне обвинение на нападателя на охранител в Спешна помощ в София
Още: Момичетата са принуждавани два пъти по-често да си правят интимни селфита
Над 70% от учениците са в онлайн пространството от един до три часа всеки ден. „Понякога родителите облекчават задълженията си като дават устройство. Аз контролирам това като заменям телефона с друга дейност - ако може на открито и ползвам приложение, което ограничава ползването на телефон“, посочи Габриела Стоилова, майка на първокласник.
Още: Две коли се удариха на Орлов мост
Още: Кола, управлявана от 19-годишен, удари автобус с пътници на АМ „Струма“
Бум на онлайн престъпленията
И докато децата прекарват повече все повече време в интернет, организации отчитат бум на сигналите за вредно съдържание и онлайн престъпления. „За сексуална онлайн експлоатация - 46 300 са сигналите. Децата най-често ни се обаждат с проблеми, свързани с онлайн тормоз и изтекли голи снимки, които са изпращали на гаджетата си и се озовават в различни групи и страници“, посочи Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет.
Още: Само на 6 години българчетата започват да сърфират в интернет
Експертите съветват родителите да отделят време да сърфират в интернет заедно с децата си, да изследват нови приложения и сайтове, да играят заедно на любимите игри, както и да инсталират програми за родителски контрол.