„Веществени доказателства, касаещи главния прокурор, повече от логично е да не се намират във фактическата власт на прокурори, които са му малко или много подчинени”. Това каза по Нова телевизия адвокатът и старши правен експерт в Антикорупционния фонд Андрей Янкулов.
Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени
Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас
Част от доказателствата са в СРП
Поводът са опасения, че може да изчезнат доказателства за корупция и влияние в съдебната система. Те са били събрани от имоти на Петьо Петров-Еврото в България и Гърция. Тези от Гърция са в Софийската районна прокуратура, твърди Янкулов, а тези от България – във Върховния касационен съд.
Още: АКФ: Клубът на Нотариуса е бил под полицейска охрана, МВР не дава адекватно обяснение
Разследващият прокурор ги е изискал
„Последната информация е, че съдия Талева, която е прокурор по разследване на главния прокурор или негов заместник, ги е изискала от СГП”, допълни правеният експерт в Антикорупционния фонд.
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
Още: Янкулов: В мрежата, която е ръководел Божанов, е имало данни за лица на сериозни позиции
Според Янкулов „съществуването на някакви нормативни правила за боравене с веществени доказателства не е гаранция, че проблеми с тях при самото им съхранение не могат да възникнат”. По думите му не е невъзможно нещо да изчезне, да се повреди или да бъде заменено.
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Още: Влак прегази мъж в тунел край Дупница
Къде е тефтерчето на Златанов
"По принцип има описи, които се правят на съответните веществени доказателства. На нас трябва да ни е ясно какви неща се случват с веществени доказателства. Едно тефтерче на Филип Златанов изчезна преди години. Веществените доказателства по "Осемте джуджета" заминаха към едни джипове", каза още Янкулов.
Още: АКФ: Няма съмнение, че мрежите на Божанов и Петьо Петров са достигали до върховете на правосъдието
Още: "Пишете ни": Прокуратурата с призив към пострадалите от BETL
Още: Обраха дома на президентския секретар Николай Копринков
Той бе категоричен, че трябва да има механизъм за независимо разследване на главния прокурор.
Полицията ли е охранявала "Осемте джуджета"
Вярно ли е, че охраната на "Осемте джуджета" в неговия златен период е била съставена и от 12 полицейски служители. Антикорупционния фонд разполага с информация от собствен източник, че именно това е установила вътрешна проверка на МВР по времето на управлението на министър Бойко Рашков, каза Янкулов.
Това е поредният въпрос, който АКФ задава към вътрешния министър Калин Стоянов. В последната седмица от организацията публикуваха няколко снимки на охранители, но на клуб SS, който беше под управлението на покойния вече Мартин Божанов - Нотариуса. Въпросът обаче за охраната на ресторанта, който е ползвал Пепи Еврото от АКФ задават не за първи път.
Чувалите с прокурорски актове
Специално за "Осемте джуджета" Янкулов заяви, че и от думите на подалата вече оставка шефка на Софийската районна прокуратура Невена Зартова за открити чували със заготовки на прокурорски актове ясно личи че става въпрос за една паралелна правосъдна структура. Ясно е и че там е функционира паралелно деловодство, паралелни заплати са плащани, паралелна охрана, заяви Янкулов.
Отделно на това Янкулов открои бавенето с месеци на назначаването на ad hoc прокурора Талева, като именно по това време тези веществени доказателства са били актуални.
Малко е вероятно истинско разследване
Именно това е абсурдът на ситуацията, който показва, че е малко вероятно да има истинско разследване. Не се знае нито дали материалите са отишли при нея в оригинал, нито в цялост, посочи Янкулов.
Вероятно в случая с клуб SS става въпрос за същото.
Андрей Янкулов не е оптимист за разследването за магистратски зависимости и паралелна съдебна система. Единствено външен субект на прокуратурата би могъл да достигне до истината, но пък от друга страна това не го позволява Конституцията, тъй като дори и с приетите от Народното събрание промени не се разбива монополът над разследването.