Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Звезда "вампир" си играе на криеница с жертвата

17 юли 2015, 17:06 часа • 13132 прочитания

Сондата GAIA помогна на астрономите да открият уникална звездна система, състояща се от две мъртви звезди – ярко бяло джудже "вампир" и много блед хелиев гигант, който периодично засенчва изяждащия го компаньон, съобщава Кралското астрономическо общество.

"Това е възхитителна звездна система – тя принадлежи към много рядък тип двойни звезди, в който нейните обитатели извършват едно завъртане една около друга за по-малко от час и където са разположени така, че едното светило напълно закрива второто. Благодарение на това успяхме да измерим техните маси и размери толкова точно, както никога не сме успявали", разказва Томас Марш от университета на Уоруик (Великобритания).

Марш и колегите му направили това откритие, както признават, съвсем случайно – необичайната звезда на снимките от GAIA не била открита от тях, а от астрономи любители, които забелязали необичайна мигаща звезда в съзвездие Дракон.

Първоначално авторите на статията смятали звездната система Gaia14aae за съвсем редови обект – двойка от бяло джудже "вампир" и обикновена звезда, от която то изсмуква материя и благодарение на която периодично се "взривява".

Наблюденията на астрономите любители накарали Марш да се усъмни в това и да проведе допълнителни наблюдения, при което екипът му изяснил, че светилото принадлежи към много рядка категория двойни звезди, които в нашата галактика не са повече от 40.

Подобни светила, наричани от астрономите "катаклизмични променливи от тип AM CVn", представляват двойка от звезди, практически изцяло лишени от водород. Едната от тях обикновено е хелиево бяло джудже, а втората – хелиева звезда с много малка плътност и яркост.

Звездите в такива двойки са разположени толкова близо, че извършват обиколка една около друга буквално за минути. Както разказват учените, Gaia14aae е уникална в този план – бледата звезда на всеки 50 минути изцяло закрива бялото джудже "вампир", което кара цялата система да снижава яркост и периодично да мига. Това е първата система от такъв род, открита от учените.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес