Земята всъщност е съставена от 2 планети, които са се сблъскали челно толкова силно, че са формирали и Луната, заключиха учени.
Първоначално се смяташе, че Луната е създадена, когато по-малка планета, наречена Тея, е "закачила" Земята и се е разбила, запращайки по-малко парче в космическото пространство, което е било "уловено" от земната гравитация.
В такъв случай, Луната следва да има различен химичен състав от Земята, тъй като е образувана от Тея.
След проучване на лунни скали, донесени от астронавтите на "Аполо", учени от Университета в Калифорния обаче открили, че кислородните изотопи от пробите са същите като тези на Земята.
Това означава, че сблъсъкът между Тея и ранната Земя е бил толкова силен, че на практика двете планети са се слели, образувайки една нова, а по-малък къс се е отделил, формирайки Луната.
"Не виждаме разлика между кислородните изотопи на Земята и Луната", заявява Едуард Янг, професор по геохимия и космохимия.
Сблъсъкът с Тея се е случил около 100 млн. години след формирането на Земята - преди 4,5 млрд. години. Според учените Тея е била малко по-малка от Земята - вероятно с големината на Марс.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)