Зашеметяващо ново изображение показва Марс в изцяло нова светлина, разкривайки сложни детайли от марсианската повърхност.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Това изображение отбелязва 20 години от създаването на космическия апарат Mars Express на Европейската космическа агенция (ESA). Откакто Mars Express навлиза в орбита около Марс на Коледа през 2003 г., орбиталният апарат е правил изображения на марсианската повърхност от височина около 300 километра, най-близкото разстояние до Червената планета, на което някога е бил космически апарат. Благодарение на това са създадени изображения, които обхващат до 50 километра от марсианската повърхност, пише Space.com.
Преди 500 хиляди години на Марс може да е валял сняг
Тази нова мозайка е създадена по малко по-различен метод, но с помощта на данни, събрани от стереокамерата с висока разделителна способност (HRSC) на космическия апарат. Мозайката е изградена от 90 изображения, направени от HRSC, докато се е движел по-високо в елиптична орбита над Марс. От височини между 4000 и 50 000 километра над марсианската повърхност HRSC може да заснема изображения с ширина около 2500 километра. Въпреки че снимките от голяма надморска височина обикновено се правят за наблюдение на метеорологичните модели над Марс, те могат също да осигурят пълен глобален изглед, който разкрива безпрецедентни детайли на планетата.
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Прословутото червеникаво оцветяване на Марс е резултат от окислено желязо, но това изображение също показва тъмни и дори сини области. Те са резултат от вулканична дейност, отлагаща сиво-черни базалтови пясъци върху повърхността на Марс. Тъй като ветровете на Марс движат тези тъмни пясъци, те се натрупват, създавайки големи пясъчни дюни и полета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
Странни кръгли дюни на Марс се движат със скорост около метър на година
Мозайката също така показва по-светли и дори бели региони по повърхността на Червената планета, които са резултат от скали, променени и изветрени от водата далеч назад в древната история на сега сухата планета. Особено ярки са изветрените от водата глина и сулфатни минерали, чието наличие е потвърдено от друг инструмент на борда на Mars Express – Omega Spectrometer, през август 2022 г.
Сулфатните минерали се виждат на изображението в каньона на долината Маринър, който се простира източно от района на Тарсис на повече от 2500 мили (4000 километра). Те се виждат като бели петна и петна през по-тъмно покритие от базалтов пясък. Сулфатни отлагания като това показват, че водата се изветрява при по-киселинни условия, отколкото биха били открити в региони с глинени отлагания, което предполага региони на Марс, които дори във водното си минало биха били по-малко гостоприемни за живот.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
НАСА показа как изглежда истинската зима на Марс
Мисията Mars Express на ESA първоначално е била предвидена да работи само една марсианска година, еквивалентна на 687 земни дни. Животът на мисията бил удължен поне до 2026 г., което означава, че камерата HRSC има достатъчно време, за да предостави по-зашеметяващи изображения на планетата.