Луната има среща със звездния куп Седемте сестри, известен още като Плеядите, в ранните сутрешни часове на петък, 14 юли.
Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?
Наблюдателите на небето на Земята няма да са единствените, които гледат тази небесна среща между Луната и Плеядите; както Юпитер, така и най-ярката звезда на Телец – Алдебаран, ще се присъединят към компанията.
Илюстрация на нощното небе на 13 юли 2023 г., показваща Луната под Плеядите. Starry Night Software
Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)
Юпитер и Плеядите ще изгреят около 5:30 GMT в петък, 14 юли, докато Луната ще изгрее малко след 5:53 GMT и ще залезе в 22:30 GMT. Луната е намаляваща по време на срещата с Плеядите, докато постепенно се топи, наближавайки следващото новолуние на 17 юли и началото на новия 29,5-дневен лунен цикъл.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята
Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)
По време на срещата, която се случва в съзвездието Телец над хоризонта на изток, Луната ще бъде разположена около ширината на една ръка отдолу и вляво от Седемте сестри. Юпитер ще бъде отгоре и вдясно. Като бонус Уран ще се разположи приблизително по средата между Плеядите и Юпитер, въпреки че той не се вижда с невъоръжено око и може да е труден за наблюдение дори с оптична помощ.
Звездното представление ще представлява впечатляваща небесна сцена за невъоръжено око.
Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Плеядите Elihu Vedder / Public Domain
Плеядите са седемте дъщери на титана Атлас и океанидата Плейона в гръцката митология. Семейната връзка е подходяща, защото Плеядите са отворен звезден куп, система, в която се смята, че всички звезди са родени от един и същ облак от газ и прах. Това прави Плеядите истинско семейство от звезди, които все още се движат заедно в Космоса.
В митологията Плеядите били преследвали от ловеца Орион, докато Зевс не ги превърнал в гълъби, за да ги спаси. После ги възнесъл на небето във вид на съзвездие. Шест звезди от този звезден куп светят ярко, а седмата – Меропа, почти не се вижда. Според легендата тя свети по-слабо, защото сестрите ѝ се срамували, че тя се омъжила за смъртен.
Също така разположена в съзвездието Телец и близо до срещата на Луната и Плеядите е една от най-ярките звезди над Земята – Алдебаран, или Алфа Телец, „Окото на бика“. Червеният гигант Алдебаран, разположен на около 65 светлинни години от Земята, е 44 пъти по-голям от Слънцето.
Асоциацията на този червен гигант с Плеядите е отразена в името му Алдебаран, което произхожда от арабското „ал Дабаран“ (الدبران), което означава „последователят“. Това вероятно се отнася до факта, че в Северния хоризонт Алдебаран следва Плеядите над хоризонта.