След като изследвали образци от астероида Итокава, учени установили, че това е рохкава „купчина от развалини“, която лесно поглъща енергията на ударно въздействие. В такова състояние астероидът се е съхранил повече от четири милиарда години, което говори за изключителната устойчивост на такива обекти.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Миналата есен ударната сонда DART се сблъска с астероида Диморф, променяйки забележимо орбитата му. Това беше първият тест на концепцията за защита на Земята от възможна астероидна заплаха. И той беше успешен, потвърждавайки, че в краен случай ударното въздействие ще позволи на небесното тяло да бъде отклонено от опасната траектория. Ново изследване на астероида Итокава обаче показва, че този подход може да не работи винаги. За това пишат учени от австралийския университет Къртин в статия, публикувана в списание PNAS.
Близкият до Земята астероид (25143) Итокава е продълговато небесно тяло с дължина около 500 метра, което беше посетено през 2005 г. от японската сонда „Хаябуса“. Тя събра и достави на Земята проби от прах от повърхността на астероида. Фред Жордан и колегите му са изследвали тези материали с помощта на дифракция на отразени електрони (което позволява да се определи вътрешната текстура и ориентацията на микроскопичните кристали), а също така са определили неговата възраст чрез датиране с аргон.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Изследването потвърдило, че Итокава принадлежи към вид астрономически обекти, понякога наричани „купчина развалини“. Смята се, че монолитните астероиди рано или късно се сблъскват един с друг и се унищожават и само част от техните отломки се държат заедно от собствената им гравитация, образувайки рохкави, на около половина състоящи се от празнини „купчини развалини“. Така са устроени голяма част от астероидите, но не е ясно колко дълго могат да издържат в това състояние.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Датирането на Итокава показало, че той е просъществувал като „купчина развалини“ много впечатляващо време – поне 4,2 милиарда години. Това е на порядък повече, отколкото монолитните астероиди могат да оцелеят. „Този дълъг живот на „купчина развалини“ с такъв размер може да се дължи на абсорбиращите свойства на неговия материал – казва Фред Жордан. – Накратко, ние показахме, че Итокава е като огромна космическа възглавница, така че е много трудно да се унищожи.“
Ако „купчините развалини“ са способни да оцелеят много по-дълго време от монолитите, то най-вероятно повечето съвременни астероиди принадлежат именно към този тип небесни тела. За разлика от Диморф, с който се сблъска сондата DART, те могат да поглъщат енергията на удара и да реагират далеч не така забележимо. А това според учените поставя под въпрос ефективността на нашия подход за защита на Земята от астероидна заплаха.
„Потенциално можем да предприемем по-агресивен подход – добавя съавторът на изследването проф. Ник Тимс. – Например да използваме ударните вълни от близка ядрена експлозия, за да отклоним „купчината развалини“ от пътя или да я разпръснем.“
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
ВИЖТЕ ОЩЕ: 2 секунди преди сблъсъка: НАСА публикува най-детайлната снимка на астероида Диморф