Според последните изследвания на учените Юпитер - най-голямата планета в Слънчевата система, е претърпяла редица изменения, предаде КРОСС.
Още: Магнитна буря за вторник, 1 април 2025: Прогноза от САЩ
Още: Магнитни бури през седмицата 31 март - 6 април 2025 г. (ГРАФИКА)
Например, огромните пояси в атмосферата на гиганта променят цвета си - „горещите петна" ту угасват, ту се появяват с нова сила, облаците се събират на едно място, след което отново се разсейват.
„Наблюдаваните от нас изменения на Юпитер носят глобален характер", заяви един от учените в лабораторията за реактивно движение Глен Ортън. Той, заедно с другите си колеги, са анализирали много снимки на планетата в инфрачервения спектър и са ги сравнили с любителски снимки във видимия спектър, пише Infuture.ru.
Астрономите са забелязали, че от 2009 - 2011 година южният екваториален пояс е изчезнал, а северният екваториален пояс отначало станал светъл, след което отново потъмнял. През последните четири години планетата е била подложена на „нападение" на три космически камъка, с диаметър най-малко 15 метра, които са се врязали в атмосферата на Юпитер и учените са могли да видят огнените кълба.
Още: Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс
Още: Магнитни бури през април 2025 – внимавайте в тези дни (ГРАФИКА)
Редактор: Десислава Ушатова
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитна буря за понеделник, 31 март 2025: Прогноза от САЩ
Още: Растяща аномалия в магнитното поле на Земята: NASA следи с тревога