Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени откриха мистериозен пулсиращ обект

27 януари 2022, 07:50 часа • 4010 прочитания

Астрономи откриха мистериозен обект, излъчващ радиовълнов лъч, който пулсира на всеки 20 минути.

Екипът зад откритието вярва, че обектът може да бъде нов клас бавно въртяща се неутронна звезда с ултра-мощно магнитно поле. Повтарящите се сигнали бяха открити през първите три месеца на 2018 г., но след това изчезнаха, което предполага, че са свързани с драматично, еднократно събитие, като звездно трус.

„Откритието беше много страшно за един астроном, защото в небето няма нищо известно към този момент, което да прави това“, казва Наташа Хърли-Уокър от университета Къртин на Международния център за радиоастрономически изследвания. Тя ръководи екипа, който е направил откритието.

Въпреки необичайния характер на сигнала, екипът вярва, че източникът вероятно е въртящ се обект, а не технологично напреднала цивилизация, достигаща през космоса.

„Определено не са извънземни“, каза Хърли-Уокър, пише БГНЕС. Екипът за кратко обмисли тази възможност, но я изключи, след като установи, че сигналът - един от най-ярките радиоизточници в небето - може да бъде открит в широк спектър от честоти, което означава, че е било необходимо огромно количество енергия за производството му.

Обектът, за който се смята, че е на около 4000 светлинни години в равнината на Млечния път, също съвпада с прогнозиран астрономически обект, наречен „магнетар с ултра дълъг период“, клас неутронна звезда с най-мощното магнитно поле от всеки известен обект във вселената.

„Това е вид бавно въртяща се неутронна звезда, за която теоритично се смята, че съществува. Но никой не очакваше директно да открие такава, защото не очаквахме да бъде толкова ярка“, казва Хърли-Уокър.

Неутронната звезда е тъмният, плътен остатък след като свръхмасивна звезда изхвърли външната си обвивка в свръхнова и претърпи гравитационен колапс. Намалени до размера на малък град, неутронните звезди първоначално се въртят невероятно бързо. Те се откриват като пулсари, които мигат и изгасват в рамките на милисекунди или секунди.

С течение на времето неутронната звезда губи енергията си и забавя въртенето си. „Когато се забавят, очакваме да изчезнат“, казва проф. Андрю Нортън, астрофизик от Отворения университет. Астрономите са озадачени защо новооткритият обект все още излъчва достатъчно енергия, за да бъде открит, когато е бил наблюдаван между януари и март 2018 г. „Някак си той преобразува магнитната енергия в радиовълни много по-ефективно от всичко, което сме виждали преди“, каза Хърли-Уокър.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес