Ритмите на дейност на всички биологични организми - както растения, така и животни, са тясно свързани с гравитационните взаимодействия на системата Слънце – Земя – Луна. За това говори метаанализ на редица изследвания, проведен от Кристиано де Мело Галеп от Университета в Кампинас (Бразилия) и Даниел Робърт от британския Бристолски университет. Статия за това е публикувана в Journal of Experimental Botany.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
„Всичко на Земята, както живо, така и неживо, изпитва влиянието на гравитационните сили от страна на Слънцето и Луната, поне под формата на приливи и отливи. Периодичните колебания имат два денонощни цикъла и се модулират месечно и годишно от движенията на тези две небесни тела. Всички организми на планетата са се развивали в този контекст. В нашата статия се опитахме да покажем, че гравитационните приливи са осезаема и активна сила, която винаги е формирала ритмичния модел на поведението на тези организми“, обяснява Кристиано де Мело Галеп.
Новото изследване представлява както обширен преглед на литературата, така и метаанализ на данни от три публикувани по-рано изследвания, в които гравитационната причинно-следствена връзка не била напълно проследена. Те са посветени на плавателната дейност на изоподите - малки ракообразни без черупки, появили се на Земята преди минимум 300 милиона години; репродуктивното поведение на коралите; и накрая модулиране на растежа на слънчогледа с помощта на автолуминесценция. В последния случай изследователите анализирали резултатите от собствените си изследвания, както и данни от литературата.
Макар че съвкупните гравитационни ефекти от Слънцето и Луната съответстват едва на една милионна от земната гравитация, те са достатъчни не само да предизвикат мащабни приливни процеси в океаните, реките и езерата, но и да движат тектонските плочи.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Освен това гравитационните цикли влияят не само на най-простите организми. Научните изследвания са показали, че хората, намиращи се в тъмнина, са склонни да установяват режим с продължителност 24,4-24,8 часа, който корелира с лунния цикъл. Тази тенденция е била отбелязана и при спелеолозитее, които прекарват продължително време в пещерите. Такъв цикъл определя редуването на сън и будност, определя времето на хранене и други метаболитни процеси.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно