Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия ще прави конкуренция на Starlink

01 юни 2022, 08:55 часа • 3277 прочитания

Първият спътник от руския спътников проект "Сфера", който ще се конкурира с вече работещата сателитна система Starlink на Илон Мъск, трябва да бъде изстрелян още тази година. Общият размер на финансирането за създаването на спътниковото съзвездие „Сфера“ е около 180 милиарда рубли.

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма

Това съобщава списанието „Руски Космос“, цитирано РИА Новости. Според информацията през следващите 3 години за проекта ще бъдат отделени 21 милиарда рубли, по 7 милиарда годишно. По-рано ръководителят на Роскосмос Дмитрий Рогозин заяви пред държавната медия, че за създаването на „Сфера“ ще са необходими около 10 млрд. рубли годишно след 2024 година. По думите му вече е постигнато споразумение с руското финансово министерство по този въпрос.

Сега според Рогозин вече имало всичко необходимо за изпълнението на глобалната комуникационна програма. По думите му инженерите и конструкторите били наясно как да осигурят бързото и ефективно разгръщане на спътниците, а имало и ракети за доставката им.

Проектът предполага разгръщането на 380 спътника в орбита. Системата ще включва седем апарата „Експрес“, четири „Експрес-РВ“, които ще осигуряват интернет в превозни средства, 12 сателита „Скит“ за широколентов достъп до интернет и 264 сателита „Маратон“ за широкодостъпен интернет.

Още: Джеф Безос така и не може да изведе своя ракета в орбита - нов провал в мисията на Blue Origin (ВИДЕО)

Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Планира се до края на 2022 г. в орбита да се появи първият спътник на проекта – средноорбиталният „Скит-Д“, който трябва да покаже възможностите за осигуряване на широколентов достъп до интернет. Той също е необходим, за да не загуби Русия отпуснатия орбитално-честотен ресурс, правата върху който изтичат през 2022 г. Шест работещи "Скит" ще бъдат пуснати през 2027 г., още шест – през 2029 г.

Проектът включва също два спътника за връзка „Ямал“, три спътника за дистанционно наблюдение на Земята, 84 спътника за оптично наблюдение, 12 устройства за радиолокационно наблюдение. Изстрелването на спътниците в орбита е планирано да започне през 2025 г.

В същото време Сергей Прохоров, директор на отдела за напреднали програми и проекта „Сфера“ на държавната корпорация Роскосмос, заяви, че цената на абонатното оборудване за сателитен интернет „Маратон“ ще бъде около 1500 рубли. По думите му благодарение на съзвездието „Маратон“ ще бъдат достъпни услуги като наблюдение на състоянието на индустриална инфраструктура в отдалечени райони и контрол на транспорта на опасни товари. Освен това се планирало своевременно предаване на сигнал чрез Космоса за течове, пожари и други бедствия.

„Стойността на персонално устройство ще бъде около 1500 рубли. В него са интегрирани модем и антена, което позволява комуникационен канал със сателита. Освен това могат да се използват сензорите за мониторинг на наводнения, сеизмична активност или пожар. Те също ще работят автономно няколко години“, казва Прохоров пред „Газета.Ru“.

Още: "Призрачни ездачи в небето“: Втори американски модул тръгва към Луната

Още: Плутон е уловил Харон с целувка

По думите му в техническото задание на сателитната система „Маратон“ била определена като приоритет услугата за търсене на хора. За нея се разработвал персонален абонатен терминал – малко устройство с вградена антена, което може да се вшие във връхна дреха или да бъде интегрирано в аксесоар – например раница или гривна, и може да работи автономно няколко години.

По-рано Дмитрий Рогозин заяви, че Русия се нуждае от мащабни орбитални групировки, които ще наброяват хиляди спътници. Според него спътниците ще дадат възможност за постоянно наблюдение на театъра на бойните действия в Украйна, а също така можели да се използват и за цивилни цели.

Шефът на Роскосмос също така заяви, че са необходими един трилион рубли за разработването на космическия ядрен буксир "Зевс", с който Русия иска да направи пробив в ракетно-космическата сфера. Рогозин предложи Русия сама да си напечата парите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес