Орбиталният апарат Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) засне мястото на падането на обект WE0913A, който вероятно е китайска степен на ракета. Изображението показва, че на мястото на удара на 4 март 2022 г. са се образували два кратера, въпреки че астрономите очакваха да видят един, става ясно от съобщение на НАСА.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Обектът WE0913A е открит от астроном любител в лунна орбита през март 2015 г. След това той анализира последните изстрелвания и стига до заключението, че WE0913A е втората степен на Falcon 9, която малко преди това е изстреляла апарата DSCOVR на НАСА. Тъй като степента на ракетата не представлявал голям интерес, WE0913A задълго бил забравен. Той придобива известност чак през 2022 г., когато изчисленията показват, че този обект ще се сблъска с Луната на 4 март. Впоследствие се оказва, че WE0913A наистина е степен на ракета, но не на Falcon 9, а на китайския Long March-3C, изстрелял мисията „Чанъе-5Т1“. Можете да прочетете повече за историята тук.
Изчислената точка на сблъсъка се намира от другата страна на Луната, така че учените и космическите ентусиасти не са успели да я наблюдават в реално време, макар че изчисленията на руски астрономи прогнозираха, че все пак ще може да се види облак от изхвърлен лунен грунт. В същото време в лунна орбита се намират американската сонда LRO и индийската сонда „Чандраян-2“, които трябваше да прелетят над мястото на сблъсъка и да получат негови изображения в края на март и началото на април. Всъщност първата снимка е направена от LRO по време на прелитане на 21 май и е публикувана чак на 24 юни.
На снимката може да се види доста неочаквана картина: два частично пресичащи се кратера вместо един. НАСА отбелязва, че всички предишни падания на ракетни степени на повърхността на Луната (това са етапите на Saturn V, извели мисиите на „Аполо“) са оставили единични кратери. Диаметрите на двата кратера от WE0913A са 18 и 16 метра, а максималният размер на целия двоен кратер е 29 метра.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
НАСА отбелязва, че тази форма може да се обясни с наличието на две тежки части от противоположните страни на ракетната степен. В същото време степените по правило имат само една такава част – двигателят и дюзата в единия край. Астрономът Джонатан Макдауъл смята, че двойният кратер може да се е образувал поради необичайния ъгъл, под който степента се е сблъскала с лунната повърхност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Това не е първият път, когато LRO получава изображения на мястото на удара на космически апарат върху Луната. През 2019 г. спътникът засне зоната на удара на първия израелски спускаем апарат „Берешит“, който се разби при кацане. Сондата „Берешит“ стартира през февруари 2019 г. и е създадена от израелската организация с нестопанска цел SpaceIL в рамките на конкурса Google Lunar XPRIZE. „Берешит“ е най-малкият лунен апарат в историята и първият частен космически апарат, обиколил Луната и влязъл в лунна орбита.
На 11 април 2019 г. апаратът се разби при кацане в североизточната част на Морето на яснотата поради неизправност в инерционния сензор, което води до спиране на главния двигател.
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
NASA/GSFC/Arizona State University
В резултат на това апаратът се вряза с висока скорост в повърхността на Луната под ъгъл от около десет градуса. 11 дни след инцидента LRO засне мястото на сблъсъка. Въпреки това фондът XPRIZE даде на SpaceIL награда Moonshot Award в размер на 1 милион долара. Израелската частна компания тогава обяви началото на създаването на нов лунен спускаем апарат "Берешет-2".
ВИЖТЕ ОЩЕ: Лунният град Груйтуйзен. НАСА ще изучава лунни куполи с необяснима природа