Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Половината от откритите от "Кеплер" планети не съществуват

04 декември 2015, 10:56 часа • 14310 прочитания

Португалски и испански планетолози са изяснили, че около половината от откритите от "Кеплер" екзопланети гиганти всъщност не съществуват – те се явяват двойни звезди или кафяви джуджета, става ясно от статия, публикувана в сп. Astronomy & Astrophysics.

"Винаги сме смятали, че "Кеплер" се явява изключително надежден инструмент за откриване на екзопланети – само 10-20% от откритите обекти не са били планети. Нашето спектроскопско изследване на най-големите планети, открити с този телескоп, установи, че този процент всъщност е доста по-голям – над 50%.

Това преобръща нашите представи за разпространението и свойствата на планетите, открити от "Кеплер", казва Александре Сантерне от Института по астрофизика и изучаване на Космоса в Порто (Португалия).

Сантерне и колегите му стигнали до този извод, наблюдавайки в продължение на пет години спектрите на около 120 звезди в съзвездията Лебед и Лира, където в недалечното минало "Кеплер" е открил планети гиганти, разположени на сравнително неголямо разстояние от своите звезди.

Използвайки спектрографа SOPHIE в обсерваторията Прованс във Франция, авторите на статията следили малките колебания в спектъра на звездите, които се пораждат от тяхното взаимодействие с предполагаемите планети.

Тези измервания помогнали на учените да определят масата на обектите, периодично затъмняващи звездите, и да разберат дали те се явяват двойници на Юпитер, Сатурн и други гиганти от Слънчевата система.

Оказало се, че около 52% от планетите, открити от "Кеплер", всъщност не са били газови гиганти, а малки звезди, които периодично закривали със собствената си светлина своите "по-големи сестри" и карали астрономите да смятат, че причината е планета гигант. Още около 2,5% от планетите се оказали прекалено големи – те очевидно се отнасят към категорията кафяви джуджета, „неосъществени звезди“

Подобни резултати според Сантерне и колегите му трябва да накарат научния екип на "Кеплер" и други учени, използващи данните от този телескоп и търсещи планети по транзитния метод, да препроверяват совите открития дори когато тяхната достоверност на пръв поглед не предизвиква съмнения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес