Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Озоновата дупка над Антарктика - най-малка за последните 3 десетилетия

18 септември 2019, 11:18 часа • 23885 прочитания

Озоновата дупка над Антарктида е най-малката по размери за последните 30 години. Данните са на „Система за наблюдение на атмосферата Коперник”(CAMS), съобщава BBC.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Според измерванията на европейските учени озоновата дупка се е отворила много по-малко тази година в сравнение с предишни години. Друга добра новина е и, че тя се намира доста по-далеч от полюса. От агенцията прогнозират стабилни нива на озон в атмосферата ни следващите месеци.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Озонът филтрира опасната ултравиолетова радиация на Земята. Газът се образува и унищожава постоянно в стратосферата около земното кълбо.

При незамърсена атмосфера този процес по образуване и унищожаване на озона е в баланс. Благодарение на човешката дейност обаче в атмосферата се отделят хлорни и бромни химикали, които унищожават озона. Най-активнен е този процес са всяка година от септември до октомври. Затова и основните наблюдения на учените се правят в този период. През 1987 г. е подписан т.нар. “Монреалски протокол”, който забранява използването на най-опасните за озона газове в световен мащаб.

Още: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята

Още: Блокирана на МКС с месеци астронавтка се разходи в открития Космос (ВИДЕО)

Тази година озоновата дупка е с размери малко над 5 млн. кв. км. За сравнение, миналата година по това време дупката е била с размери над 20 млн. кв. км.

“В момента трябва да погледнем на това намаляване като на интересна аномалия и да го изучим максимално”, коментира Ричард Енделен от Агенцията.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

Основната причина за случващото се учените откриват във внезапно затопляне в стратосферата. Според европейската Система за наблюдение на атмосферата Коперник, температурата там тази година се е вдигнала рязко по-рано с 20 -30 градуса. Това е спряло процеса на унищожаване на озона.

“Това не е свързано с “Монреалския протокол”, тъй като хлор и бром все още могат да бъдат открити в атмосферата. Все още не знаем какво означава това като част от голямата картина на световните климатични промени”, допълва той.

От Световната Метрологична организация прогнозират, че е възможно Земята да достигне нивата на озон от преди 1970 г. до 2060 г.

Система за наблюдение на атмосферата Коперник се управлява от Европейския център за метеорологични прогнози (ECMWF), но е спонсорирана и от Световната метрологична организация.

Учените в центъра имат достъп до редица космически наблюдения – основно през европейските метеорологични спътници Metop и собственият космически кораб на ЕС Sentinel-5P. CAMS изготвя и модели на атмосферното поведение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес