Тъмната материя се явява основен компонент на Вселената, но как именно сме получили именно това количество, което е необходимо, за да се удържа Вселената заедно.
По оценки на физиците количеството частици тъмна материя превишава количеството частици обичайна материя в съотношение 5:1, а самата тя играе ключова роля в мащабната структура на Космоса.
Нейната гравитация не само е повлияла върху формирането на зародиши на звезди и галактики, но и до днес удържа галактиките и галактичните купове заедно. Без тази специфична плътност от тъмна материя Вселената би се развивала по съвсем различен път.
Как обаче мирозданието е достигнало такава впечатляваща плътност от тъмна материя? В рамките на ново изследване група учени са предложили нов механизъм на този процес, който по думите им е относително прост и може да бъде проверен в бъдещи наблюдения.
Галактика от тъмна материя се крие в Космоса
Много модели предполагат, че тъмната материя се е родила от „термални вани“, първична плазма от обичайни частици материя в ранната Вселена. Изхождайки от това, новата хипотеза на учените следва така наречен модел на замразяване. По същина идеята се състои в това, че първоначално тъмната материя не е била толкова много, но термостатът от обичайни частици с времето е създавал частици тъмна материя, докато тя е достигнала плътността, която виждаме днес.
Но моделът на учените добавя към тази история нов детайл: частиците тъмна материя могат да преобразуват обичайните частици в… още по-тъмна материя. Тази нова тъмна материя може след това да обърне по-обичайната материя към тъмната страна, което ще доведе до експоненциален растеж на тъмната материя. История, достойна за екранизация, не мислите ли?
Разбира се, този модел в крайна сметка ще доведе дотам, че във Вселената ще преобладава само едната тъмна материя, но в нашето разбиране в Космоса вече е вграден интригуващ механизъм за самоограничение: разширението.
Нивата на тъмна материя са могли много бързо да нарастват в ранната Вселена, тъй като обичайната материя в това време е била изключително плътна. Но с разширението на Вселената и веществото се е разпространявало в пространството на Космоса, горивото за процеса по „затъмнение“ на материя е ставало все по-малко и той е започнал по естествен начин да се забавя.
Изследователите са демонстрирали, че моделът работи за обяснение на текущата плътност тъмна материя и може да работи с различни маси на нейните частици. Също така помага да се закърпят дупките в други модели, които иначе са добри в обяснението на наблюденията, но винаги се сблъскват с някакво ограничение.
Къде е загадъчната тъмна материя?
Което не е маловажно – новият модел може да се провери на практика. Екипът изследователи се готви да се заеме с това в близко време.