Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха огромен океан на Енцелад

16 септември 2015, 12:15 часа • 25027 прочитания

Нови данни, получени от космическия апарат Cassini, свидетелстват, че на Сатурновия спътник Енцелад съществува огромен океан, разположен под ледената му обвивка, съобщава НАСА.

Такива изводи изследователите са направили, като анализирали поведението на Енцелад при движението му около Сатурн.

За съществуването на океана косвено свидетелстват гейзерите, изхвърлящи водна пара, частици лед и прости органични молекули, които Cassini е открил в района на южния полюс на спътника. Според учените може да се предположи, че източник на тези гейзери е огромен океан.

Проведените от апарата наблюдения по-рано са позволили на изследователите да предположат, че във вътрешността на Сатурновия спътник в района на южния полюс се крие резервоар. Но новите данни свидетелстват, че подповърхностният океан се явява глобален, тоест заема цялата площ на Енцелад.

"Това беше доста сложна загадка. Бяха ни необходими години наблюдения и изчисления с използването на знания от различни дисциплини. Но сега сме сигурни, сега сме на верен път", казва Питър Томас от Корнуелския университет, един от авторите на изследването.

Учените от мисията Cassini за повече от седем години наблюдения са анализирали голямо количество снимки на Енцелад. Изследователите съпоставили точната карта на спътника, отбелязвайки разположението на различни образувания, основно кратери. В резултат станало ясно, че Енцелад извършва колебания по време на движението около Сатурн. Това явление е получило названието либрация.

Специалистите предложили да се разгледат няколко модела на вътрешната структура на Енцелад, като се отчита характерът на колебанията.

"Ако повърхността и ядрото на спътника бяха неподвижно съединени, колебанията биха били по-малко, отколкото наблюдаваме – казва Матю Тискарено от института SETI. – Колебанията на Енцелад може да се обяснят само с наличието на плътен течен слой, отделящ повърхностния слой от ядрото."

Причината, поради която океанът във вътрешността на Енцелад не е замръзнал, остава неизвестна. Според учените гравитационното въздействие на Сатурн вероятно произвежда повече топлина в спътника, отколкото се е смятало преди.

На 28 октомври Cassini ще извърши сближаване с Енцелад, преминавайки през шлейф ледени частици. Апаратът ще прелети над повърхността на луната на височина само 49 километра.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес