Учените са открили между 70 и 170 непознати планети в близост до Слънцето, сравними по размер и маса с Юпитер. Това съобщава пресслужбата на Европейската южна обсерватория (ESO), цитирана от научното списание „Nature Astronomy“.
Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)
Още: 6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма
Планетите са небесни обекти, чиято маса е сравнима с тази на други планети и които са отдалечени от всяка звездна система. През последните години астрономите откриха някои изключително студени небесни тела в близките до Земята области на междузвездната среда, чийто точен произход и природа все още не са ясни. Някои астрономи смятат, че това са големи планети, които са били изхвърлени извън звездните си системи в резултат на поредица от сложни гравитационни взаимодействия, докато други предполагат, че изхвърлените планети всъщност са много студени и малки кафяви джуджета - "провалени" звезди с ниска маса.
Ново изследване на Ерве Буи от Университета в Бордо и колегите му установява, че в относителна близост до Слънчевата система има неочакван брой „планети-неудачници“ - между 70 и 170. В основата на откритието са данните от много наземни и космически телескопи, които учените са събирали в продължение на около 20 години.
Става дума за данни от наблюдения на "звездната ясла" - голям газово-прахов облак, който се намира на границата на съзвездията Скорпион и Змиеносец на разстояние 390 светлинни години от Земята. Астрономите са направили десетки хиляди снимки на този регион на звездообразуване. Буи и колегите му решават да сравнят тези изображения, за да видят как са се променили позициите на обектите в "звездната ясла" с течение на времето. Сред тях са били и планети-неудачници, които обикновено остават почти невидими за телескопите на фона на звездите и мъглявините.
Още: Магнитни бури за седмицата 13-19 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Учените са открили най-малко 70 обекта в яслите, които са ясно видими в инфрачервената част на спектъра и са променили позицията си през последните десетилетия. Всички те не са звезди и са сравними по размер и маса с Юпитер.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?
Още: Слабо място в магнитното поле: аномалия в Южния Атлантик буди безпокойство сред учените
Като цяло те представляват около 4,5% от общия брой обекти в този газово-прахов облак. Астрономите твърдят, че това е много повече от предишните оценки за броя на планетите-неудачници, които могат да се намират в близост до далечни звезди. Учените се надяват, че с по-нататъшни наблюдения ще успеят да разберат защо в междузвездната среда се появяват толкова много планети.